Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Ve zlínské krajské nemocnici vyšetří lékaři zdarma mateřská znaménka

9.5.2012

V pondělí 14. května 2012 od 10 do 14 hodin vyšetří lékaři kožního oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), zájemcům zdarma mateřská znaménka nebo podezřelé změny na kůži, ze kterých by se mohl vytvořit melanom – nejzhoubnější nádor kůže. Připojují se tak už jedenáctým rokem k Evropskému dni melanomu. Zájemci o vyšetření se mohou v uvedenou dobu dostavit do kožních ambulancí ve 2. pavilonu KNTB.

„Jako každým rokem se jedná o preventivní akci s cílem zachytit maligní melanom včas. Počet melanomů stále vzrůstá a lidé ještě pořád podceňují jeho nebezpečí. Přitom při včasném zachycení tohoto zhoubného nádoru je velká šance na vyléčení,“ sdělil primář kožního oddělení KNTB Jan Šternberský.

Pacienty lékaři vyšetří klasickým dermatoskopem. Pokud budou mít podezření na změnu znaménka nebo pigmentace na kůži v nádor, použijí digitální dermatoskop. Při tom obraz znaménka snímá speciální kamera a přístroj provede jeho počítačovou analýzu.


„Loni si u nás nechalo při příležitosti Evropského dne melanomu vyšetřit znaménka téměř 90 lidí a u čtyř z nich jsme zachytili nádor. O melanom se jednalo v jednom případě, v ostatních to byly bazaliomy. To jsou nemelanomové kožní nádory a po jejich odstranění je velmi dobrá prognóza na vyléčení,“ řekl primář.

Vyšetření doporučuje lidem, kteří si nejsou jisti změnami vzhledu mateřského znaménka. Mezi rizikové skupiny patří lidé se světlou pletí, plavovlasí, modroocí a ti, u kterých je výskyt melanomu v rodině. Lidé by si měli dávat především pozor na sluneční spáleniny, které mohou provokovat vznik melanomu i se zpožděním několika let.
„Z mateřských znamének vzniká melanom jen ve třetině případů, větší část melanomů však vzniká i z nové pihy. Ve zhoubný nádor se vyvíjí jeden až dva roky. Pigmentace roste, tmavne a má nepravidelný tvar. Když člověk takové varovné signály zjistí, měl by jít co nejdříve ke kožnímu lékaři,“ upozornil primář.

M
yšlenka věnovat jeden den v roce prevenci vzniku melanomu se zrodila v Belgii, kde již v roce 1999 byla tato akce uspořádána pod vedením Dr. Thomase Maselise. Loni se zapojilo již 26 evropských zemí a letos by jich mělo být dokonce 31, nově třeba Irsko, Island nebo Finsko. V České republice bylo za dobu existence Evropského dne melanomu vyšetřeno na čtyřicet tisíc pacientů.
 
9.5.2012
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn