Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Ve zlínské krajské nemocnici dnes zdarma vyšetřili plíce 55 zájemcům

4.5.2011

Možnost nechat si zdarma vyšetřit funkci svých plic v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně využilo dnes 55 lidí. Zdejší plicní oddělení totiž uspořádalo Den otevřených dveří u příležitosti Světového dne astmatu. Zdravotníci lidem vyšetřili plíce pomocí spirometru a zjišťovali, zda nemají příznaky plicního onemocnění. Nález zjistili u čtyř pacientů, které objednali ke konzultaci k lékaři.
„Přicházeli k nám zájemci z řad mladých i seniorů. Většina přiznala, že z preventivních důvodů. A tomu jsme jako lékaři rádi, protože prevence je důležitá. Pokud se onemocnění objeví včas, vždy je větší úspěšnost léčby,“ řekl primář plicního oddělení KNTB Vladimír Řihák.
Jeho slova potvrdila pětadvacetiletá žena z Otrokovic. „Velice vítám možnost, kterou lidem plicní oddělení svojí akcí dalo a bylo by hloupé ji nevyužít. Proto jsem si nechala plíce preventivně vyšetřit, i když žádné potíže nemám,“ uvedla.
Také jednasedmdesátiletý muž z Uherskobrodska přijel do Zlína k vyšetření z preventivních důvodů. „Když už ta možnost je, proč ji nevyužít. A v mém věku zvlášť. Dřív, ještě před dvěma roky, jsem kouřil asi deset cigaret denně. Ale problémy žádné nemám,“ řekl senior.
Světový den astmatu vyhlašuje od r. 1998 Globální iniciativa pro astma (GINA). V r. 1996 byla po vzoru GINA založena Česká iniciativa pro astma (ČIPA). Pod její záštitou se také dnešní Den otevřených dveří v plicním oddělení KNTB uskutečnil.

4.5.2011
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn