Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

V případě celkové rekonstrukce „Baťovky“ bychom léčili jako v polní nemocnicí

20.12.2019

Padlo zásadní a pozitivní rozhodnutí pro naši budoucnost. Tak vnímá vedení a zaměstnanci Krajské nemocnice T. Bati rozhodnutí Zastupitelstva Zlínského kraje o postavení nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích. „Jsem rád, že doba nejistoty skončila. Aby se krajské zdravotnictví mohlo rozvíjet, musíme vědět, jaké s ní má Zlínský kraj, který je jejím zakladatelem, záměry. Rozhodnutí o stavbě nové nemocnice vítáme,“ reagoval na rozhodnutí krajského zastupitelstva Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje a ředitel zlínské nemocnice.

Nová nemocnice je projektem unikátním nejen v rámci České republiky, ale i celé Evropy. Pacientům nabídne více než 30 lékařských odborností, pro dopravu nemocných v kritickém stavu bude v bezprostřední blízkosti heliport. Projekt počítá i s výstavbou parkovacích domů s kapacitou více než 1500 míst. Náklady výstavbu nové nemocnice jsou rozpočtovány ve výši 6,5 miliardy korun bez DPH a postavena by měla být do konce roku 2025. 

Další zvažovanou variantou byla postupná rekonstrukce stávajícího areálu zlínské nemocnice. Z dostupných údajů vyplývá, že by práce trvaly dvanáct let a probíhaly by za provozu, což by mělo negativní vliv jak na pacienty, tak na zdravotnický personál. „Tuto variantu si neumím ani představit. Šlo by o obrovskou komplikaci. Vítám proto rozhodnutí postavit nemocnici novou,“ prohlásil Jiří Latta, primář interního oddělení zlínské nemocnice.  

Náklady na postupnou rekonstrukci nemocnice by dosáhly výše až deseti miliard korun, což u rekonstrukce nelze přesně určit. Většinou jsou náklady vyšší. Ani po jejím dokončení by řada budov neposkytovala takové možnosti pro léčbu pacientů jako budovy nové. „Vznikaly před desítkami let, kdy byly v medicíně jiné požadavky. Příkladem může být právě budova interny, která byla postavena před téměř čtyřiceti roky. I kdyby se kompletně zrekonstruovala, což by vyšlo na více než tři sta milionů korun, její stavební dispozice se nezmění a nikdy tedy nedosáhne standardů, které jsou požadovány pro medicínu v 21. století,“ upozornil Ladislav Valášek, vedoucí provozního odboru v krajské nemocnici. 

Pacienti ve Zlínském kraji, ale i zaměstnanci zlínské nemocnice si podle Radomíra Maráčka novou nemocnici určitě zaslouží. „Nová, moderně vybavená a logicky uspořádaná nemocnice může samozřejmě lépe plnit vedoucí úlohu v systému krajského zdravotnictví, svou nezastupitelnou roli v něm ale dál budou mít i ostatní nemocnice. Pokračovat proto budou v příštích letech i investice do jejich modernizace, jako je rekonstrukce plicního pavilonu v Uherském Hradišti, výstavba chirurgického pavilonu ve Vsetíně a přístavba pro nové operační sály v Kroměříži,“ doplnil předseda představenstev čtyř nemocnic Zlínského kraje.
 


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn