Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

V plicním oddělení zlínské krajské nemocnice vyšetří zájemcům plíce zdarma

29.4.2011

Den otevřených dveří pořádá ve středu 4. května 2011 plicní oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Lidé, kteří chtějí znát zdravotní stav svých plic, mohou přijít v uvedený den v době od 9 do 16 hodin do plicních ambulancí v 11. pavilonu KNTB. Zdravotníci jim zde plíce vyšetří zdarma. Akci pořádá plicní oddělení u příležitosti Světového dne astmatu, který připadá na 4. května, a koná se pod záštitou České iniciativy proti astmatu (ČIPA).
„Zájemcům vyšetříme plíce pomocí spirometru. Vyšetření trvající jen pár minut je bezbolestné a zjistíme při něm, jakou má pacient kapacitu plic. Můžeme zachytit první příznaky astmatu i chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN), na které se značnou měrou podílí kouření. Kuřákům a kuřačkám nabídneme také test závislosti na nikotinu,“ sdělil primář plicního oddělení KNTB Vladimír Řihák.
Vysvětlil, že astma i CHOPN jsou samostatné nemoci, ale obě se mohou projevit podobnými příznaky ze zúžení dýchacích cest a také mohou existovat u jednoho pacienta společně.
„O Dny otevřených dveří, které pořádáme při různých příležitostech už několik let, je u nás vždycky velký zájem. A pokaždé zjistíme u několika vyšetřovaných nějaký patologický nález na plicích. Akce mají tedy význam i po stránce prevence, protože pokud zjistíme onemocnění plic včas, je jeho léčba účinnější,“ uzavřel primář Řihák.
V r. 1993 byla ve spolupráci Světové zdravotnické organizace (WHO) a Národního ústavu zdraví USA (NIH) založena Globální iniciativa pro astma (GINA). Motivem pro její založení byla celosvětově se zvyšující prevalence průduškového astmatu spojená se zvyšující se nemocností astmatiků i s velkou úmrtností na astma. Od r. 1998 vyhlašuje GINA Světový den astmatu. V r. 1996 byla po vzoru GINA založena Česká iniciativa pro astma (ČIPA).


29.4.2011
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTBYoutube Facebook Twitter Instagram LinkedIn