Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

V plicním oddělení krajské nemocnice vyšetří zájemcům plíce zdarma

18.11.2013

Ve středu 20. listopadu 2013 se v plicních ambulancích v 11. pavilonu zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), uskuteční Den otevřených dveří. Zájemcům, kteří sem přijdou v době od 10 do 15 hodin, vyšetří zdravotníci zdarma plíce. Plicní oddělení se tak připojuje ke Světovému dni CHOPN, tedy chronické obstrukční plicní nemoci.

„Vyšetření pomocí spirometru ukáže, zda má člověk v pořádku kapacitu plic nebo zda je přítomna obstrukce průdušek. Vyšetření je nebolestivé a trvá pár minut,“ sdělil primář plicního oddělení KNTB Vladimír Řihák.

CHOPN je chronické, vleklé zánětlivé onemocnění průdušek, které vede k jejich postupnému zužování a k poškození až zániku plicní tkáně vlivem inhalovaných škodlivin, především tabáku.

„CHOPN způsobuje a zhoršuje především kouření. Vznik onemocnění podporuje také práce v znečištěném prostředí v zaměstnání i doma, ať už se jedná o zplodiny topení, vaření a další. Svůj podíl mají také kouř, prach, výfukové plyny, ale také chlad a zvýšená vlhkost. Na vzniku CHOPN se projevují také infekce dýchacích cest,“ doplnil primář.

Hlavními příznaky CHOPN jsou vleklý kašel, vykašlávání hlenu, zadýchávání a s tím pocit nedostatku vzduchu, které se zhoršuje hlavně při tělesné zátěži.

18. 11. 2013
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn