Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

V péči Centra pro biologickou léčbu psoriázy je v KNTB 16 nemocných

25.10.2011

29. říjen - Světový den psoriázy

Šestnáct pacientů, kteří trpí těžkou formou psoriázy neboli lupénky, je v péči Centra pro biologickou léčbu psoriázy v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Těchto center je v ČR 16, většinou ve fakultních a krajských nemocnicích. Věnují se léčbě závažných forem tohoto onemocnění u pacientů, u kterých selhávají běžné léčebné metody. Jako centrum bylo kožní oddělení KNTB  výborem České dermatovenerologické společnosti doporučeno v březnu 2009.

„Biologické léky neboli biologika působí cíleně na nemocnou tkáň, kde zablokují nebo ovlivní existující poruchy. Zpočátku se využívala u některých nádorů a pak u revmatických zánětů. Po zjištění, že lupénka je v podstatě těžký imunitně podmíněný zánět kůže, začala se od roku 2004 léčit biologiky. Nejdříve jen v klinických studiích, později se stanovila kritéria pro léčbu biologiky u pacientů s těžkou lupénkou,“ sdělil primář kožního oddělení KNTB Jan Šternberský.
Cena těchto účinných léčiv je kvůli nákladům na jejich vývoj a výrobu poměrně vysoká. „Léčba jednoho pacienta s lupénkou stojí 300.000 korun ročně, a pokud se zahájí, musí se v ní stále pokračovat, protože po vysazení dochází opět k rozvoji choroby,“ řekl primář.
Léčba u všech 16 pacientů (11 pojištěnců VZP, pět pojištěnců jiných zdravotních pojišťoven), kteří jsou v péči kožního oddělení KNTB, je podle něho úspěšná. „Vedla téměř k plnému vymizení hendikepujících projevů na kůži, umožnila zcela odbourat dříve nezbytné hospitalizace i několikrát ročně,“ uvedl primář.
Právě kvůli vysoké ceně bylo třeba nastavit limity a určit, komu bude tato léčba poskytnuta. „I když psoriázou podle odhadu trpí v našem zeměpisném pásmu jedno až tři procenta obyvatel, je léčba biologiky určena jen pro nejtěžší případy, kdy lupénka postihuje velkou část povrchu kůže. Rozhodnutím zdravotních pojišťoven se tak kromě přísných kritérií vytvořila i již zmíněná centra pro biologickou léčbu psoriázy,“ vysvětlil primář.
Finanční limitace pojišťoven podle něho nedovoluje zahájit v KNTB léčbu biologiky u dalších šesti pacientů, kteří splňují všechna daná kritéria a na tuto možnost čekají. „Dokonce hrozí riziko, že bude nutno u dvou již léčených pacientů pro nedostatek finančních prostředků tuto léčbu ukončit,“ řekl primář Šternberský.
Psoriáza je zánětlivé onemocnění, které není možno považovat jen za kožní chorobu s esteticky nevzhlednými projevy. „Pacienti s lupénkou strádají navíc především psychicky. Podle dotazníků kvality života je jejich skóre srovnatelné i těžší, než u onkologických nebo cévních chorob,“ zdůraznil primář.
Mezi příznaky těžké psoriázy patří například trvalá a výrazná tvorba šupin, svědění až pálení, nápadné ložiskovitě červené zabarvení kůže, pocit napětí kůže, ale také změny nehtů a kloubů. Psoriáza je však dle nejnovějších poznatků spojena se zvýšením rizika kardiovaskulárních chorob a spolu s metabolickým syndromem tak snižuje průměrný věk života psoriatiků.
„Onemocnění není nakažlivé, ale neinformovaní lidé se často snaží vyhnout jakémukoliv kontaktu s člověkem, který má lupénku. Pacient se tak mnohdy ve snaze svoji nemoc zakrýt sám vyřazuje ze společnosti, což negativně působí na mezilidské a často i partnerské vztahy“, řekl primář.
Celkem je v ČR na biologické léčbě lupénky 700 pacientů. Pro ostatní pacienty s lupénkou je zachována klasická léčba. Těch má kožní oddělení KNTB v evidenci asi 700.
„Běžná léčba vyžaduje opakované hospitalizace s ošetřováním dehtovými přípravky a UV ozařováním i několikrát ročně. Pacienty však vyřazuje z ekonomické aktivity. Variantní ambulantní pobyty v denním stacionáři našeho oddělení bez nutnosti hospitalizace jsou, bohužel, často limitovány dojezdovou dostupností pacienta. Přesto tuto formu léčby v současnosti využívá asi 200 našich pacientů,“ sdělil primář. 
Světový den lupénky (WPD) spatřil světlo světa 29. října 2004. Je to celosvětová událost a jejím cílem je poskytnout určitou společnou základnu pro 125 milionů lidí na celém světě, kteří psoriázou trpí.


Lupénka je neinfekční zánět kůže s genetickou dispozicí, jejíž příčinou je porucha imunitního systému, která vede k poruše rohovění kůže. Kožní buňky se rychle tvoří a hromadí na povrchu kůže, což se projeví vznikem červených, ohraničených vyvýšených ložisek pokrytých stříbrně bělavými šupinami.

Lupénka je vnímána jako závažné doživotní onemocnění, které výrazně snižuje kvalitu života pacienta i jeho celé rodiny.
V ČR trpí lupénkou až 250.000 lidí, z toho 70.000 těžkou formou psoriázy. Nemoc je spojena s dalšími chorobami, jako je psoriatická artritida, metabolický syndrom, cukrovka, kardiovaskulární onemocnění, deprese.

Pacienti s těžkou formou lupénky jsou v péči Centra pro biologickou léčbu psoriázy v KNTB.


25.10.2011
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: archiv kožního odd. KNTB)Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn