Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

V krajské nemocnici ošetřili o prázdninách téměř 8000 úrazů, přibývá úrazů opilců

29.9.2011

Za letošní červenec a srpen ošetřili lékaři traumatologického oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), celkem 7927 úrazů. Z toho úrazů u dětí bylo 1073.
Loni ve stejném období ošetřovali lékaři úrazovky celkem 8091 úrazů, z toho 1045 dětských. Mezi dětskými úrazy převládaly zlomeniny horních končetin, u dospělých zlomeniny horních a dolních končetin a v závěru prázdnin přibylo úrazů po pořezání pilou, protože lidé více pracují na zahradách.
„Meziročně je počet prázdninových úrazů mírně nižší. Množství úrazů však celkově  v posledních letech stagnuje a v některých obdobích mírně klesá. Je to dáno větší osvětou mezi lidmi, a to hlavně v souvislosti s dětskými úrazy, kdy ministerstvo zdravotnictví zpracovalo plán prevence dětských úrazů,“ řekl primář traumatologického oddělení KNTB Marcel Guřan.
Zlomeniny rukou u dětí byly způsobeny hlavně po pádech z kol, dětských prolézaček, při jízdě na kolečkových bruslích apod. „Děti při pádu většinou dopadají na ruce,“ zdůvodnil primář. Sestupnou tendenci zaznamenávají lékaři u dětských úrazů hlavy. „Zde se hodně projevuje vliv osvěty, děti více používají helmy,“ sdělil primář.
Sestupný trend je podle něho také u poranění způsobených při autonehodách. „Celostátně bylo letos také nejméně úmrtí při autonehodách. Je to díky tažení policie proti neukázněným řidičům,“ uvedl primář Guřan.
Naopak mezi dospělými přibývají v posledních letech úrazy způsobené pod vlivem alkoholu. „Jen za letošní červenec a srpen jsme ošetřili 207 opilců, loni ve stejném období jich bylo 201. Dříve jsme opilé pacienty ošetřovali hlavně v době výplat, dnes řešíme každý den problémy s opilými pacienty, kteří bývají agresivní, vulgární a bez asistence policie se mnohá ošetření neobejdou,“ komentoval primář.
Podle něho přibývá také pádů z koně jak u dospělých, tak dětí, protože jízdě na koni se věnuje stále více lidí.
A s jakým kuriózním úrazem se lékaři zlínské úrazovky o prázdninách setkali? „Raritou bylo poranění ženy, které pokousal ruku delfín v tureckém delfináriu. Prvního ošetření se jí sice dostalo ještě v Turecku, ale v den pokousání odjížděla domů, takže druhý den už byla v naší péči. Naštěstí se nejednalo o vážný, ale pouze kuriózní úraz,“ sdělil primář Guřan.
Zároveň upozornil na zneužívání pohotovostních služeb v ambulancích úrazovky. „Je to několik let trvající problém. V době pohotovosti k nám přicházejí lidé třeba s úrazem starým několik dní, s kterým by měli jít ke svému obvodnímu lékaři, nebo s banalitou. Blokují tak ošetření pacientů, kteří potřebují naši péči kvůli čerstvému úrazu. Samozřejmě akutní úrazy ošetřujeme přednostně. Lékaři v pohotovostní službě však také velmi často operují a lidé, jejichž ošetření by počkalo do dalšího dne, je pak zbytečně zaměstnávají,“ dodal primář Guřan.


29.9.2011
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTBYoutube Facebook Twitter Instagram LinkedIn