Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

V KNTB otevřeli nové pracoviště PET/CT, jediné ve Zlínském kraji

9.3.2016

Nové pracoviště s hybridním přístrojem PET/CT, jediným ve Zlínském kraji, dnes slavnostně otevřeli v Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB) ve Zlíně. Přístroj za 51 milion korun je umístěn v přístavbě budovy oddělení nukleární medicíny. Oficiálního zahájení provozu se zúčastnila náměstkyně ministra zdravotnictví ČR Lenka Teska Arnoštová, hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a další hosté.

„PET/CT je jedna z nejmodernějších diagnostických metod nejvíce využívaná v onkologii, a to ke včasné diagnostice většiny nádorů a jejich metastáz, ke zjištění jejich recidivy a v plánování léčby. Využívat jej bude také kardiologie, neurologie, psychiatrie a další odbornosti. Jeho pořízení přispěje k významnému zlepšení péče o naše pacienty,“ řekl ředitel KNTB Pavel Calábek. 

„Vybavení nemocnice tímto novým špičkovým diagnostickým přístrojem, jehož pořízení jsme podpořili dotací z krajského rozpočtu, přispěje k významnému zvýšení péče o pacienty ve Zlínském kraji. Tato modernizace byla celkově náročná, protože čerpání dotace z operačního programu bylo časově limitováno koncem roku. Vše se nakonec podařilo, a to i přesto, že dodržení termínu bylo mnohdy zpochybňováno. O to víc si vážím práce vedení nemocnice a celého realizačního týmu, že se vše zvládlo,“ řekl hejtman Stanislav Mišák.

„Jedinečnost PET/CT spočívá v možnosti získání současné kombinované funkčně anatomické informace. To znamená, že během jednoho vyšetření dostane lékař informaci jak o metabolických změnách, které provázejí nádorový proces, tak i o jejich přesném umístění. Zvýší se tím diagnostická přesnost i citlivost vyšetření a ušetří čas, který pacient stráví v nemocničním prostředí a tím i jeho psychická zátěž,“ vyzdvihl výhody hybridního PET/CT primář oddělení nukleární medicíny Jaromír Bernátek. 

Pacienta po příchodu na oddělení čeká podání nitrožilní injekce, tzv. radiofarmaka. „Nejčastěji používaným diagnostickým přípravkem u onkologických pacientů je preparát na bázi cukru -fluorodeoxyglukóza (FDG). Po aplikaci tohoto radiofarmaka snímkujeme pacienta pod kamerou, laicky řečeno „v tunelu“. Celkový pobyt v oddělení trvá řádově jednu až dvě hodiny,“ upřesnil Bernátek. 

FDG PET/CT je vhodný pro zjišťování většiny nádorů a jejich metastáz (např. plíce, prs, tlusté střevo, lymfomy). Tam, kde přínos FDG není tak zřejmý (třeba v případě nádoru prostaty), jsou vyvinuta a do praxe postupně zaváděna radiofarmaka nová.

Samotnému vyšetření předchází příprava. Mimo jiné nesmí pacient minimálně šest hodin před vyšetřením jíst, před vyšetřením se musí vyvarovat fyzické námahy a těsně před snímkováním pak být v klidném a teplém prostředí.

V kardiologii lze přístroj využít k vyšetření prokrvení srdečního svalu a jeho metabolismu, důležitá je i možnost přesné kvantifikace jednotlivých výše uvedených parametrů. V neurologii má vyšetření své místo při výzkumu epilepsie a v psychiatrii pak v rámci diferenciální diagnostiky různých druhů demencí (např. Alzheimerova choroba). PET/CT vyšetření má i značný význam v radioterapii, především v přesnějším zobrazení místa nádoru a tak ve zvýšení přesnosti cílových ozařovaných objemů. 

Nový přístroj PET/CT je součástí dodávky přístrojů pro další modernizaci Komplexního onkologického centra KNTB v celkové hodnotě cca 145 milionů korun. Z nich prostředky z Evropské unie tvoří 85 %, zbývající část je dotace z rozpočtu Zlínského kraje. Ten je také zřizovatelem KNTB.
 
9. 3. 2016
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


 
Slavnostního přestřižení pásky se ujali (zleva) ředitel P. Calábek, hejtman St. Mišák, nám. hejtmana Lubomír Nečas, primář J. Bernátek a Miroslav Lukšík, ředitel Pozemního stavitelství Zlín (zhotovitel stavební části).


Zleva: hejtman St. Mišák, ředitel P. Calábek a člen představenstva KNTB Marcel Guřan u nového přístroj PET/CT.


Primář odd. nukleární medicíny J. Bernátek (druhý zprava) vysvětluje výhody a způsob vyšetření na přístroji PET/CT.


Nový přístroj Zprava: náměstkyně ministra zdravotnictví L. T. Arnoštová, 1. víceprezidentka Svazu pacientů ČR Alena Gajdůšková a ředitel P. Calábek u přístroje PET/CT.Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn