Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

V kardiovaskulárním centru KNTB zahájili intervenční léčbu srdečních arytmií

29.4.2014

Kardiovaskulární centrum pro dospělé ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), udělalo další významný krok pro naplnění svého poslání, kterým je komplexní péče o kardiologické pacienty z celého Zlínského kraje. V pátek 25. dubna uskutečnili zdejší lékaři u prvních dvou pacientů tzv. radiofrekvenční ablaci supraventrikulárních arytmií. Jde o výkon, kdy speciální elektrodou zavedenou přímo do srdce nemocného jsou v oblasti pravé síně pomocí elektrického proudu o vysoké frekvenci, tedy lokálním ohřevem, provedeny drobné cílené jizvy. Ty pak brání zacyklení elektrické aktivity síně a tím vzniku arytmie.

„Oba zákroky jsme provedli ve spolupráci s odborníky z I. interní kardiologické kliniky fakultní nemocnice v Olomouci. Jeden výkon trvá dvě hodiny a u obou mladých nemocných proběhl úspěšně a bez komplikací,“ řekl primář kardiologického centra KNTB Zdeněk Coufal.

Radiofrekvenční ablace jsou indikovány u nemocných, u kterých nefungují antiarytmika, tj. léky určené k potlačení poruch rytmu, případně mají-li antiarytmika výrazné nežádoucí účinky.

„Intervenční řešení arytmií indikujeme také u mladých pacientů, u kterých by byl předpoklad dlouhodobého doživotního užívání antiarytmik. Nebo v případě mladých žen, protože většinu antiarytmických léků není možné v době těhotenství podávat,“ sdělil primář Coufal. Dodal, že uvedené zákroky se provádějí za krátkého pobytu v nemocnici, nejde o záležitosti ambulantní.

O indikaci rozhoduje odborník na léčbu poruch rytmu – kardiolog s arytmologickou superspecializací.

„K provádění těchto výkonů je potřeba tzv. funkční licence, kterou naši odborníci pod dohledem olomouckých specialistů budou moci získat. Tuto metodu pro naše klienty nasmlouvaly zaměstnanecké pojišťovny. O nasmlouvání nyní jednáme také se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou,“ informoval ředitel KNTB Pavel Calábek.

29. 4. 2014
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB
(Foto: archiv kardiologie KNTB)


Lékaři kardiocentra KNTB v čele s kardioložkou Evou Pospíšilovou (druhá zprava) sledují operativní zákrok, který uskutečnil lékař I. Interní kliniky kardiologické FN Olomouc Tomáš Skála.
 


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn