Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

Uveální ambulance

Uveální ambulance

Oční záněty rozdělujeme podle několika kritérií.
 
Z hlediska postižené části oka, např. záněty spojivky (konjunktivitidy), záněty rohovky (keratitidy).
Nejširší a nejsložitější skupinou jsou záněty živnatky - uveitidy. Živnatka je hustě prokrvená vrstva, která se skládá ze tří částí:
a) přední část tvoří duhovka
b) za ní ciliární tělísko
c) zadní část tvoří cévnatka – chorioidea (zajišťuje výživu sítnice)
Proto dělíme uveitidy na přední a zadní.

Dalším kritériem je příčina zánětů, kterou nejčastěji bývá infekce mikroorganismem (např. bakterie, viry nebo plísně) nebo autoimunita (organismus reaguje proti tkáni vlastního oka).
Důležitým kritériem bývá trvání zánětu, podle kterého se dělí na:
a) akutní
b) chronické
 
Naše pracoviště je centrem pro diagnostiku a terapii zánětlivých onemocnění oka.
Základním předpokladem úspěšné léčby je co nejpřesnější určení příčiny zánětu a jeho lokalizace v očních tkáních. Moderní přístrojové vybavení našeho oddělení nám napomáhá správně diagnostikovat a léčit oční záněty. Přes nejmodernější techniku a spolupráci s laboratoří jsou však oční záněty natolik složité, že mnohdy nelze jejich příčinu určit.
V řadě případů jsou spojeny s celkovým onemocněním organismu. Využíváme proto spolupráci s ostatními lékařskými obory, především imunologie, revmatologie, interní lékařství, pediatrie. Součástí naší ambulance je i léčba očních zánětů v dětském věku.
 
Co čeká pacienta u nás?
Podstoupí komplexní vyšetření, které sestává z laboratorních vyšetření k odhalení možného systémového postižení, oční vyšetření předního i zadního segmentu oka biomikroskopicky. Ve vybraných případech dále využíváme ultrazvukovou diagnostiku, fluorescenční angiografii a optickou koherentní tomografii (OCT) – hloubkový sken vrstev sítnice. V případě potřeby vyšetříme i rozsah zorného pole počítačovým perimetrem.
Po určení etiologie a lokalizace zánětu volíme buď specifickou protiinfekční léčbu (antibakteriální, antivirovou, antifugální) nebo nespecifickou imunosupresivní léčbu působící na obranné mechanismy.
Terapie je v převážné většině případů konzervativní (oční léčiva ve formě kapek, mastí, parabulbární injekce, celková léčiva v tabletové formě). Při nedostatečnosti této léčby řešíme v indikovaných případech stav i operačně – většinou pars plana vitrektomií.
Nitrooční záněty jsou mnohdy svízelným problémem jak pro pacienta, tak pro jeho očního lékaře. Vyžadují od obou trpělivost, léčí se často dlouho a mají tendenci se vracet. Dlouhodobé a opakující se nitrooční záněty jsou pak většinou doprovázeny dalšími nitroočními komplikacemi jako je sekundární šedý nebo zelený zákal, který jsme rovněž schopni řešit.
 

Tzv. špekovité precipitáty na rohovce (endotelu rohovky) při akutní přední uveitidě


Nález po proběhlé přední uveitidě (atrofická duhovka, zneokrouhlení zornice způsobeno pozánětlivými srůsty) Na obrázku patrný i šedý zákal (řešíme operací).


Akutní retinitida (zánět sítnice)

Ordinační dny

MUDr. Nováčková Zdeňka Pondělí, Pátek
MUDr. Kofrońová Martina Středa 

Objednání na tel.: 577 552 985


MUDr. Nováčková Zdeňka, vedoucí uveální ambulance, vitreoretinální chirurg
Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn