Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Urologové v KNTB operují zhoubné nádory prostaty laparoskopicky

14.12.2016

Od letošního listopadu operují urologové zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), zhoubné nádory prostaty laparoskopicky. K dnešnímu dni touto metodou odoperovali čtyři pacienty, na leden příštího roku už mají objednaných dalších osm. Výhodou proti běžné otevřené radikální prostatektomii je šetrnější způsob pro pacienta a kratší doba hospitalizace a rekonvalescence. Kromě toho nemusejí být pacienti ze Zlínského kraje laparoskopickou metodou operováni na jiných pracovištích.

„Počet pacientů se zhoubným nádorem prostaty narůstá a mnozí se sami na možnost laparoskopické operace v našem oddělení ptali. Proto jsme po stabilizaci personální situace tuto metodu začali využívat také u nás. Otevřenou radikální prostatektomii provádíme více jak 12 let,“ sdělil primář urologického oddělení KNTB Jaroslav Hynčica.

Novou metodou operace zhoubných nádorů prostaty tak urologické oddělení rozšířilo portfolio laparoskopických operací. V roce 2015 totiž začali urologové KNTB provádět laparoskopické nefrektomie – odstranění ledvin pro různá onemocnění, nejčastěji pro zhoubná onemocnění ledvin.

„Zatímco v loňském roce jsme laparoskopicky provedli 10 operací ledvin, v letošním roce se už blížíme číslu 50. Výhodou je opět kratší doba hospitalizace a méně invazivní výkon,“ řekl primář.

Ročně projde urologickými ambulancemi KNTB cca 25 000 pacientů. Z nich je operováno v celém portfoliu operací, jež zdejší lékaři provádějí, kolem 3500 pacientů.

„Řešíme kompletně léčbu močových kamenů - téměř ve všech případech neoperační technikou, tedy endoskopicky. Přístrojově jsme k tomu vybaveni jako jediní ve Zlínském kraji, včetně stacionárního přístroje Medilit na mimotělní drcení močových kamenů rázovou vlnou.

Kompletně řešíme také nádorová onemocnění ledvin, močovodů, močového měchýře - včetně náhrad močového měchýře střevem, prostaty a varlat, a to v součinnosti s onkologií. Dle charakteru nemoci provádíme operace otevřené, endoskopické i laparoskopické,“ přiblížil primář Hynčica činnost svého oddělení.

14. 12. 2016
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn