Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Urologové KNTB začali s laparoskopickými operacemi ledvin

5.5.2015

Operovat ledviny laparoskopickým přístrojem začali lékaři urologického oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB). Předpokládají, že do konce roku touto metodou odoperují 30 – 40 pacientů.

„Pomocí laparoskopu lze operovat nádory ledvin do určité velikosti, plastiky pánvičky při vrozených anomáliích nebo malé ledviny poškozené záněty. Výhodou proti běžným operacím je šetrnější způsob pro pacienta a také kratší doba hospitalizace a rekonvalescence,“ řekl primář urologického oddělení KNTB Jaroslav Hynčica.

Laparoskopická operace je výkon pomocí vpichů se zavedením portů – tubusů do břišní dutiny. „Jejich prostřednictvím se do dutiny břišní pak zavádějí speciální laparoskopické nástroje i kamera“, vysvětlil primář.

„Zavádění nových metod v péči o nemocné je jedním z cílů naší nemocnice. Chceme stále zlepšovat služby pro pacienty a udržet trend moderní medicíny ve všech lékařských oborech,“ řekl ředitel KNTB Pavel Calábek.

Ročně projde urologickými ambulancemi KNTB cca 25 000 pacientů. Z nich je operováno v celém portfoliu operací, jež zdejší lékaři provádějí, kolem 3500 pacientů.

„Řešíme kompletně léčbu močových kamenů - téměř ve všech případech neoperační technikou, tedy endoskopicky. Přístrojově jsme k tomu vybaveni jako jediní ve Zlínském kraji, včetně stacionárního přístroje Medilit na mimotělní drcení močových kamenů rázovou vlnou.

Kompletně řešíme také nádorová onemocnění ledvin, močovodů, močového měchýře - včetně náhrad močového měchýře střevem, prostaty a varlat, a to v součinnosti s onkologií. Dle charakteru nemoci provádíme operace otevřené, endoskopické i laparoskopické,“ přiblížil primář Hynčica činnost svého oddělení.

5. 5. 2015
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB
(Foto: archiv urologie KNTB)
Laparoskopická operace ledvin.Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn