Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Urogynekologové operovali v přímém přenosu s využitím novinky – 3D laparoskopie

4.11.2013

Letošní novinkou v oboru urogynekologie je zavádění 3D laparoskopie do operativy, kdy při výkonu s využitím zcela nového 3D laparoskopu lékaři operují s brýlemi. Dvě takové operace předvedli čeští operatéři svým více než 250 kolegům na 5. ročníku mezinárodní konference State of the Art v urogynekologii a rekonstrukční pánevní chirurgii ve dnech 1. a 2. listopadu ve Zlíně. Operace sledovali účastníci v přímém přenosu přenášeném z operačních sálů gynekologicko-porodnického oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), do zlínského Kongresového centra.

„Nová 3D technologie otevírá nové možnosti chirurgických zákroků především v rekonstrukční operativně. Umožňuje operatérovi lepší orientaci, lépe vidí a upravuje jednotlivé tkáně,“ řekl primář gynekologicko-porodnického oddělení KNTB Zdeněk Adamík.

Kromě dvou 3D laparoskopických operací předvedli přední čeští a slovenští operatéři dalších 10 speciálních zaměřených na závažné defekty pánevního dna a recidivující inkontinence moči. Všechny rovněž v přímém přenosu.

„Pacientky k jednotlivým výkonům jsme vybrali s časovým předstihem a musely s operací živě přenášenou pro stovky odborníků souhlasit,“ doplnil primář Adamík.

Kromě operací byla na programu přednášková sekce, ve které lékaři diskutovali o postupech u recidivujících případů, hledali východiska a vyměňovali si zkušenosti. Na závěr dvoudenní akce byly promítnuty videozáznamy podobných operací z jiných pracovišť.

Zlín se stal již tradičním pořadatelem konferencí uvedených oborů s použitím přímých přenosů z operačních sálů. Možnost sledovat výkon živě pomáhá odborníkům zabývajícím se touto problematikou a o konference je proto stále velký zájem.

4. 11. 2013
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB

    
Zahájení 5. ročníku konference


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn