Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Unikátní operace: lékaři KNTB odstranili ženě šestatřicetikilový zhoubný nádor

9.1.2014

     Šestatřicetikilový zhoubný nádor odstranili lékaři zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), sedmačtyřicetileté pacientce. Zákrok, který uskutečnil ve druhé polovině prosince 2013 operační tým vedený profesorem Jiřím Kleinem, primářem chirurgického oddělení KNTB, a primářem gynekologicko-porodnického oddělení KNTB Zdeňkem Adamíkem, trval sedm hodin. V současné době se nemocná zotavuje z náročné operace na standardním lůžku.

     „Ženu jsme operovali pro monstrózní nádor břicha. Samotný nádor byl tak veliký, že běžné diagnostické metody k posouzení jeho původu a cévního zásobení tumoru, jako je počítačová tomografie, angiografie, magnetická rezonance, byly nepřínosné. Nemoc přímo ohrožovala nemocnou na životě. Jiné léčebné metody - chemoterapie, ozáření, biologická léčba - byly bez šance na alespoň minimální ovlivnění stavu. Riskantní operace byla indikována jako život zachraňující,“ řekl profesor Klein.

     Samotný nádor vážil 36 kg, byl zhoubný, vycházel ze svaloviny dělohy a na pobřišnici a v závěsu střeva měl několik dceřiných ložisek. Celková hmotnost odstraněných tkání činila 66 kg.

     „Před operací vážila pacientka 117 kilogramů, teď váží 51 kilogram. Ohledně další prognózy se lze jen obtížně vyjádřit bez definitivního histologického nálezu,“ sdělil primář Adamík.

     Po celou dobu se operační tým potýkal s mimořádně závažným krvácením. Během operace bylo spotřebováno 20 transfuzních jednotek krve, ale krvácivý stav pokračoval i v pooperačním období a vynutil si v noci po primárním výkonu revizi, kdy se za pomoci nejmodernějších prostředků určených k zástavě krvácení podařilo stav stabilizovat.

     „Další pooperační průběh byl už klidný. Celkem do dnešního dne jsme u pacientky spotřebovali 66 krevních konzerv, 51 jednotek plazmy, čtyři destičkové náplavy a speciální preparát na zástavu krvácení,“ sdělil profesor Klein.

     S podobným případem se podle něho lékaři dosud nesetkali. Po vyhodnocení budou případ publikovat v odborných časopisech.
 

 

 


Před operací vážila pacientka 117 kg, po operaci 51 kg.   


Samotný nádor vážil 36 kg, celková hmotnost odstraněných tkání byla 66 kg.

 

9. 1. 2014

Karla Havlíková

Tisková mluvčí KNTB

(Foto: archiv KNTB)Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn