Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Tématy Zlínského geriatrického dne budou např. diabetes, nutrice nebo demence

2.9.2013

Zhruba 200 účastníků z České a Slovenské republiky se sejde na letošním XVIII. Zlínském geriatrickém dni, který se uskuteční v pátek 6. září 2013 v Academia centru Univerzity T. Bati ve Zlíně. Tématy setkání jsou Diabetes, Nutrice, Demence, Antikoagulační léčba (podávání léků na zpomalení fyziologického krevního srážení), Akutní koronární syndrom, Cévní onemocnění v chirurgii a GIT onemocnění (onemocnění zažívacího traktu).
Setkání se zúčastní jak geriatři, tak internisté, diabetologové, kardiologové a další specialisté, ale také všeobecní lékaři.

„Geriatrie má sice funkci mezioborové medicíny, ale očekává a potřebuje spolupráci všech specialistů. Ve spolupráci s nimi lépe zajistíme péči o polymorbidní a zejména křehké pacienty. V prvním případě jde o pacienty většinou v seniorském věku, kteří trpí více onemocněními. Ve druhém pak o nemocné se závažným zdravotním postižením, kteří jsou na ostatních závislí. Včasně nastolená léčba umožní navrácení seniora do společenského života a zajištění životních funkcí,“ řekl Milan Forejtar, primář Centra klinické gerontologie zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s., který je koordinátorem geriatrického dne.

Délka života se prodlužuje a podle primáře Forejtara je třeba si uvědomit s tím související nárůst rizikových seniorů – nesoběstačných a s demencí. „Lze tak očekávat nejen společenskou, ale rovněž medicínskou zátěž a je nutné se na tuto situaci připravovat,“ dodal primář.

Na programu sympozia je 16 přednášek, například Cukrovka ve vyšším věku, Moderní směry v léčbě diabetu II. typu inzulinem, Demence – moderní epidemie 21. století, Význam nutriční ambulance ve Zlínském kraji, Specifikace farmakoterapie ve stáří, Cévní onemocnění dolních končetin nebo Celiakie ve stáří.

Pořadatelem akce je Česká gerontologická a geriatrická společnost ČLS JEP, Centrum klinické gerontologie KNTB a Krajské edukační centrum POUZP a OS ČLK Zlín.

2. 9. 2013
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn