Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Světový den astmatu - v plicním oddělení KNTB vyšetří zájemcům plíce zdarma

2.5.2013

U příležitosti Světového dne astmatu, jehož tématem je letos „Své astma můžete mít pod kontrolou“, vyšetří lékaři plicního oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) zájemcům zdarma plíce. Lidé, kteří chtějí znát stav svých plic, mohou přijít v úterý 7. května 2013 v době od 10 do 16 hodin do plicních ambulancí v 11. pavilonu nemocnice.

„Funkčnost plic vyšetříme pomocí spirometru. Vyšetření je bezbolestné a trvá jen pár minut. Zjistíme při něm kapacitu plic pacienta a můžeme zachytit nejen příznaky astmatu, ale také chronické obstrukční plicní nemoci. Na jejím vzniku se velkou měrou podílí kouření. Kuřákům a kuřačkám nabídneme také test závislosti na nikotinu,“ informoval primář plicního oddělení KNTB Vladimír Řihák a krajský lektor České iniciativy pro astma (ČIPA).

Astma a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) jsou dvě samostatné nemoci, ale obě se mohou projevovat podobnými příznaky ze zúžení dýchacích cest. Obě se také mohou vyskytnout u jednoho pacienta společně.

„Podobné akce pořádáme už několik let a mezi veřejností je o ně značný zájem. Pokaždé zjistíme u několika vyšetřovaných nějaký patologický nález. Cílem akce je prevence. Jestliže zjistíme onemocnění plic včas, je pak léčba účinnější,“ sdělil primář.

Světový den astmatu vyhlašuje od r. 1998 Globální iniciativa pro astma (GINA). Ta byla založena v roce 1993 ve spolupráci Světové zdravotnické organizace (WHO) a Národního ústavu zdraví USA (NIH). Motivem pro její založení byla celosvětově se zvyšující prevalence průduškového astmatu spojená se zvyšující se nemocností astmatiků i s velkou úmrtností na astma.

V posledních letech připadá Světový den astmatu vždy na první úterý v měsíci květnu.

V r. 1996 byla po vzoru GINA založena Česká iniciativa pro astma (ČIPA), pod jejíž záštitou se akce v plicním oddělení KNTB také koná.

2. 5. 2013
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTBYoutube Facebook Twitter Instagram LinkedIn