Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Stacionář kardiocentra v KNTB umožní ošetřit více pacientů s nemocemi srdce

3.4.2014

V průběhu letošního dubna začne v Kardiovaskulárním centru pro dospělé ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), fungovat stacionář. Umožní u vybraných nemocných vyšetření ambulantně – v rámci jednodenní hospitalizace, bez nutnosti přenocování v nemocnici.

    
„Katetrizační vyšetření za jednodenního pobytu v nemocnici nám umožní ošetřit více pacientů s onemocněním srdce, než kolik nám dovoluje současná lůžková kapacita kardiologického oddělení, která je 64 lůžek. Tato péče je u vybraných pacientů poskytována v západoevropských kardiocentrech zcela běžně již několik let a je již zavedena i v některých centrech v České republice,“ řekl primář kardiocentra KNTB Zdeněk Coufal.

    
Kvůli prostorovým možnostem má stacionář dvě křesla, takže tuto péči nabízí kardiocentrum v omezené kapacitě pro pacienty, u kterých lze předpokládat nekomplikovaný nález. „To znamená, že se bude jednat pouze o diagnostickou koronarografii nebo nález nevyžadující rizikovou a komplikovanou angioplastiku,“ vysvětlil Coufal.

    
Pacienti musejí splňovat některé medicínské a sociální podmínky. „Především – pacient musí být předán někomu z příbuzných, který bude poučen, co má v případě nastalých problémů dělat, a který s nemocným stráví první noc po vyšetření,“ uvedl jednu ze  sociálních podmínek Coufal. Dodal, že splnění medicínských podmínek je na lékaři, který pacienta do stacionáře odesílá.

    
„Místo pro stacionář se nám podařilo vyřešit v rámci čekárny katetrizační laboratoře v 1. poschodí interní kliniky a rozšířili jsme tak nabídku péče o naše pacienty o ambulantní koronarografii. O možnosti a podmínkách jednodenní hospitalizace bez nutnosti přenocování v nemocnici jsme dopisem informovali také ambulantní specialisty ve Zlínském kraji. O  jednodenní koronarografii je možné se podrobněji dočíst i na webových stránkách kardiocentra. Věřím, že stacionář přispěje ke zlepšení komfortu pro mnohé pacienty, kteří se teď mohou podrobit vyšetření bez následné hospitalizace,“ řekl ředitel KNTB Pavel Calábek.

    
Lékaři v Kardiovaskulárním centru pro dospělé v KNTB ošetřují stále více pacientů s onemocněním srdce. Zatímco například v roce 2008 kardiologové provedli 1891 koronarografií, v roce 2012 jich bylo 2187. Počty těchto výkonů se každoročně pohybují kolem 2100 až 2200 srdečních katetrizací. Celkově množství ošetřených pacientů v kardiocentru vzrostlo o 10 až 20 procent.

    
Statut „Kardiovaskulární centrum pro dospělé“ byl kardiocentru přiřazen k 1. 1. 2010. Zlínské kardiocentrum bylo Ministerstvem zdravotnictví ČR na základě Věstníku z prosince 2009 zařazeno do sítě Komplexních kardiovaskulárních center pro dospělé (11 pracovišť zahrnujících i kardiochirurgii) a Kardiovaskulárních center pro dospělé (šest pracovišť bez kardiochirurgie). V lednu 2012 byla platnost statutu KVC v KNTB prodloužena do 31. 12. 2014.

 

3.4.2014

Karla Havlíková

Tisková mluvčí KNTB


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn