Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Senátorka Alena Gajdůšková pomáhá krajské nemocnici k narovnání ceny bodu

13.6.2011

Několik let se Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně snaží dosáhnout narovnání ceny bodu, aby nebyla znevýhodněna proti dalším třem nemocnicím, jejichž zřizovatelem je Zlínský kraj. KNTB totiž za jeden bod dostává od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) 0,90 Kč, zatímco nemocnice v Kroměříži, Vsetíně a Uherském Hradišti jednu korunu. V posledním roce se v úsilí narovnat cenu bodu angažuje také místopředsedkyně Senátu Parlamentu ČR Alena Gajdůšková.
„Ve věci narovnání této historické nespravedlnosti jsem vyvolala již několik jednání s ředitelem VZP Pavlem Horákem. Nižší cena bodu je také jednou z příčin, které brání nemocnici dát své ztrátové hospodaření do pořádku,“ řekla senátorka.
Připomněla, že příjmy Baťovy nemocnice se odvíjejí od financování roku 1998 – ten je brán stále jako základ pro platby od VZP. „Od té doby však v nemocnici vznikla nová specializovaná pracoviště a centra. To znamená výkony navíc – a ty nejsou hrazené, jak by měly.“
Iniciativu senátorky Gajdůškové vedení nemocnice vítá. „Jsme rádi, že nás paní senátorka v naší snaze podporuje a aktivně nám pomáhá. A nejde pouze o narovnání ceny bodu. Je třeba řešit například i úhrady za pojištěnce, kdy Zlínský kraj dostává od VZP jednu z nejnižších v rámci krajů v České republice. Zatímco například na severní Moravě je to 25.000 korun, ve Zlínském kraji pouze 20.000 korun. Znevýhodněni jsme i proti srovnatelným krajským nemocnicím a mnohdy dokonce i proti nemocnicím zajišťujícím nižší úroveň péče. Za stejný výkon, který děláme i v naší nemocnici, dostanou tyto nemocnice mnohem vyšší úhradu,“ sdělil ředitel KNTB Bohuslav Škubal.
Zdůraznil, že v KNTB se přitom léčí pacienti nejen z okresů Zlínského kraje, ale i z jiných krajů republiky. Léčí zde i pacienty ze soukromých zdravotnických zařízení a ambulancí.
„Kde si lékaři nevědí rady, posílají pacienta do Baťovy nemocnice. Ta je vybavením a péčí blízko fakultním nemocnicím, léčí složitější případy, léčba je drahá – a to vše stále není zohledněno v platbách od VZP, pořád se za výchozí bere rok 1998,“ doplnila senátorka.
Poslední jednání s ředitelem VZP v Praze se uskutečnilo letos v květnu.
„Ředitel Horák nám sdělil, že všechny záležitosti ohledně úhrad prověří. Ve VZP porovnají informace a data, která má VZP i KNTB k dispozici. A bude se hledat řešení k nápravě – to je první předpoklad, aby Baťova nemocnice mohla zastavit ztrátu v hospodaření. Začínáme však být trochu nervózní, protože ředitel VZP slíbil řešení v horizontu jednoho – dvou týdnů. Avšak ani po měsíci od společného jednání nemáme zatím z VZP žádné zprávy,“ řekla senátorka Gajdůšková.
Jak však uvedla, s ředitelem VZP Horákem je stále ve spojení a na problému pracuje také krajská pobočka VZP ve Zlíně, kterou Horák požádal o spolupráci.
„Jsem hluboce přesvědčena, že k úspěšnému výsledku je třeba spojit síly: zakladatel nemocnice - tedy Zlínský kraj, my – členové Parlamentu, ale třeba i město Zlín. Vždyť Baťova nemocnice poskytuje péči jeho občanům,“ dodala senátorka.
Podle ní má Baťova nemocnice vysoký potenciál co do odbornosti a vybavenosti, ale má problémy s hospodařením. „Je proto nutné problémy s narovnáním plateb vyřešit, aby se nemocnice dokázala co nejdříve ze ztráty dostat. To přispěje k tomu, aby zaměstnanci mohli pracovat v klidu. V medicíně a ve vztahu ke zdraví hraje velkou roli vztah mezi lékaři, zdravotnickým personálem a pacienty. Je proto důležité, aby byla KNTB v pořádku a mohla poskytovat co nejlepší péči,“ dodala.

13.6.2011
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn