Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

První pacient přišel do KNTB před 90 lety

20.11.2017

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně slaví 90 let od svého založení Tomášem Baťou. První ošetřený pacient Baťovy nemocnice je doložen z 21. listopadu 1927. První hospitalizovaní pacienti byli přijati do nemocnice v lednu roku 1928, kdy byl otevřen chirurgický pavilon. Ředitelem a zároveň primářem chirurgie se tehdy stal MUDr. Bohuslav Albert, vynikající lékař a organizátor.

Rok 1928 byl vůbec plodný, v jeho průběhu nemocnice otevřela postupně pět pavilonů – dva chirurgické, dva interní a jeden pro gynekologické obory. Nutno ještě podotknout, že nemocnice byla zpočátku vedena jako dílna firmy Baťa s číslem 4200 a na tehdejší dobu měla vysokou medicínskou úroveň. To dokazuje i poznámka z knihy bývalého primáře Jiřího Bakaly 80 let Baťovy nemocnice v obrazech, faktech a dokumentech. „Ředitel Dr. B. Albert navštívil I. nemocniční kongres v Rochesteru na Loyo Mayo Clinic. Z dopisů, které píše domů, je cítit uspokojení, protože tu slyšel přednášet věci, které on už ve Zlíně uskutečnil.“
V lednu roku 2006 se Baťova nemocnice stala akciovou společností Zlínského kraje a změnila název na Krajská nemocnice T. Bati. V současné době má 2 300 zaměstnanců, ročně hospitalizuje na 40 tisíc pacientů. Je významným krajským pracovištěm s centry specializované péče, kterých je šestnáct: onkologické, perinatologické, iktové, kardiovaskulární, diabetologické, onkogynekologické, digestivní endoskopie, urogynekologické, traumatologické centrum, centrum pro screeningovou kolonoskopii, pro biologickou léčbu těžké psoriázy, pro biologickou léčbu nespecifických střevních zánětů, centrum pro biologickou léčbu těžké urtikárie, centrum pro fotodynamickou léčbu, centrum diagnostiky a léčby poruch spánku a bdění a centrum pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění.

90. výročí Krajské nemocnice T. Bati oslavili také zaměstnanci nemocnice na společenské akci přímo v nemocničním areálu. Děkujeme sponzorům, díky kterým se mohla tato událost uskutečnit. 

Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn