Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Projekt neurochirurgie KNTB a Osteologické akademie proti opakovaným zlomeninám

23.5.2016

Proti opakovaným zlomeninám u lidí s osteoporózou je zaměřen projekt neurochirurgického oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), a Osteologické akademie Zlín. Projekt je součástí evropské aktivity Capture the fracture, která vznikla v roce 2011 a jejíž součásti je i Osteologická akademie - v té době jediná v ČR. Smyslem projektu je komplexní péče o pacienta trpícího řídnutím kostí i po propuštění z nemocnice tak, aby mu další zlomenina nehrozila.

„Mnoho starších pacientů kvůli osteoporóze trpí například zlomeninami obratlů. Mnohé z těchto pacientů operujeme. Po operaci nebo i po neoperační léčbě chybí kvůli nedostatečné organizaci v rámci ČR přímá návaznost na další došetření a terapii jak medicínskou, tak rehabilitační, sociální apod. Pokud se pacientovi takové péče nedostane, jak ukazují zahraniční studie, hrozí vznik další zlomeniny do dvou let se všemi riziky souvisejícími s opakovanou léčbou. Znamená to další omezení aktivního života, což může negativně ovlivnit jeho kvalitu i délku,“ sdělil primář neurochirurgického oddělení KNTB Michal Filip.

Proto, po oslovení Osteologickou akademií, se jeho oddělení podílelo na přípravě projektu s takovými organizačními opatřeními, aby se postupně minimalizoval počet pacientů, kterým se komplexní péče při léčbě osteoporózy v tomto regionu nedostane.

„Naší snahou je zapojit do projektu nemocnice a lékaře celého regionu, což se postupně daří. Ukazuje to například 4. díl seriálu Medicína v kraji, který je této problematice věnován a je k vidění na Youtube,“ řekl primář.

Podle něho jde o organizační sladění kompletní odborné péče v regionu podle odborných doporučení zmíněných dvou pracovišť. V praxi to znamená, že pacient po operaci osteoporotické zlomeniny - pokud souhlasí, zůstává už napořád pod kontrolou lékařů osteologického centra ve spolupráci s dalšími odborníky regionu. Ti mu pomocí speciálních přístrojů změří kvalitu a řídkost kostí a nasadí potřebnou léčbu. Nejedná se jen o léky, ale také o léčbu a rehabilitaci v lázních.

„Ročně odoperujeme 50 až 60 zlomenin páteře způsobených většinou osteoporózou v různém stadiu, a to převážně u seniorů ve věku nad 70 let. Projekt by měl pomoci zlepšit kvalitu života této skupiny obyvatel a umožnit jim návrat zpět do běžného života k plné samostatnosti či potřeby minimální dopomoci. Aktivní senioři společnost obohacují svými životními zkušenostmi a podobně,“ řekl primář Filip.

Doplnil, že se však nejedná jen o operaci páteře. V rámci projektu se péče může týkat mnohem širšího okruhu pacientů celého regionu, například v oboru traumatologie a ortopedie, jako jsou operace dlouhých kostí. Projekt lze využít i u pacientů, kde se zlomenina léčí bez operace apod.

Výsledky projektu prokázaly, že se riziko další zlomeniny podařilo snížit. Zlepšila se v první řadě kvalita aktivního života seniorů a zároveň byly efektivně využity finanční prostředky určené na zdravotní a sociální péči této skupiny obyvatel.

Projekt běží od ledna 2012 a spolupracují na něm v současné době všechny nemocnice ve Zlínském kraji, kromě Uherskohradišťské nemocnice. Poslední dva roky projekt využívají i některé nemocnice v Moravskoslezském kraji a ministerstvo zdravotnictví uvažuje o jeho dalším rozšíření.

23. 5. 2016
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn