Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Primář novorozeneckého oddělení KNTB je kandidátem na Purpurové srdce

20.10.2011

Primář novorozeneckého oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), Jozef Macko je jedním z 12 kandidátů z celé České republiky na udělení ceny Purpurové srdce v kategorii Osobnost široké veřejnosti. Jde o ocenění lidem, kteří poskytli významnou podporu nedonošeným miminkům a jejich rodičům nebo významně přispěli k řešení problematiky předčasného porodu. Hlasování o vítěze ceny odstartovaly občanské sdružení Nedoklubko a Česká neonatologická společnost.

„Nominace do kategorie Osobnost široké veřejnosti navrhovali rodiče nedonošených dětí. Své kandidatury si velmi vážím a beru ji jako ocenění nejen mé práce, ale práce celého kolektivu našeho oddělení, který se o nedonošená miminka stará,“ řekl primář Macko.
Veřejnost může hlas svému kandidátovi poslat prostřednictvím SMS zprávy na číslo 900 09 30. V případě zaslání hlasu pro primáře Macko musí mít zpráva formát WEB PURPUR 6  Cena jedné SMS je 30 Kč a 14 Kč z každé zprávy poputuje na zajištění projektu Mámy pro mámy os Nedoklubka. Hlasování končí 10. listopadu 2011. Ocenění bude vítěznému kandidátovi předáno 14. listopadu 2011 v Praze. Více informací o kandidátech je na www.purpurovesrdce.cz.
„Jsme rádi, že se náš lékař dostal mezi kandidáty na ocenění. Novorozenecké oddělení spolu s gynekologicko-porodnickým oddělením slouží od roku 1997 jako perinatologické centrum, které pečuje o extrém nezralé děti a patří mezi nejlepší v České republice. Dobré výsledky jsou zásluhou nejen primáře Macko, ale všech lékařů a specializovaných sester, kteří o nedonošené děti pečují,“ uvedl ředitel KNTB Bohuslav Škubal.
Jozef Macko je v čele neonatologického (novorozeneckého) oddělení zlínské krajské nemocnice od roku 1994. V roce 2000 získala zlínská porodnice také titul Baby Friendly Hospital, kterým jsou označovány nemocnice přátelské k dětem.
„V perinatologickém centru ve Zlíně ošetřujeme děti od hranice viability, to znamená porozené ve 24. týdnu těhotenství. Jedná se o vysoce specializovanou péči, která má charakter intenzivní a resuscitační péče.  V naší porodnici se každý rok narodí kolem 70 dětí s porodní váhou nižší než 1500 gramů. Naprostá většina těchto dětí přežívá. Velmi důležité je, že ve stále větší míře tyto děti přežívají bez závažného tělesného nebo mentálního hendikepu. Tento cíl je také prioritou naší práce,“ doplnil primář Macko.

Primář novorozeneckého oddělení KNTB MUDr. Jozef Macko.


20.10.2011
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn