Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Porodnice modernizuje prostory i vybavení, maminkám i dětem nabízí větší bezpečí a komfort

19.7.2019

Ženám, které s ohledem na rizikové nebo patologické těhotenství musí trávit týdny před porodem na nemocničním lůžku, nabízí nyní Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně větší bezpečí a komfort. Novinkou je centralizovaný monitoring plodu, díky němuž zdravotníci dostávají nepřetržité a detailní informace o tom, jak se ještě nenarozenému miminku daří. Lůžka pro rizikové a patologické těhotenství, ale i pokoje na šestinedělí prošly v posledních týdnech rekonstrukcí, díky níž se mohou maminky v době před porodem i po něm cítit příjemně v komfortním prostředí.

Gynekologicko-porodnické oddělení Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně má za sebou první fázi rozsáhlé rekonstrukce. Díky ní bude i nadále patřit mezi špičková pracoviště v rámci celé České republiky. „Z realizovaných změn bych určitě upozornil na centralizovaný monitoring rizikových těhotných. Umožňuje nám se o ně v každé fázi, kdy jsou v naší péči, postarat na velmi vysoké úrovni. Tento centrální monitoring plánujeme ještě v letošním roce instalovat i na porodních sálech,“ upozornil Martin Trhlík, primář gynekologicko-porodnického oddělení zlínské nemocnice.
 
Oddělení rizikového a patologického těhotenství a šestinedělí se nachází v pátém patře budovy číslo 31 v areálu nemocnice. Pro klientky jsou zde vybudovány a moderně vybaveny jak dvoulůžkové pokoje, tak pokoje jednolůžkové s charakteristikou nadstandard. „Pokud se jedná o riziková těhotenství, můžou se pobyty našich klientek u nás protáhnout i na měsíce. Snažíme se jim proto vytvořit co nepříjemnější prostředí. Nový centrální monitoring nám navíc výrazně usnadňuje péči o plod a máme díky němu dokonalý přehled o tom, jak se miminku v děloze daří,“ prohlásila Kateřina Slováčková, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení.
 
V modernizaci porodnice hodlá krajská nemocnice pokračovat. Kromě přístrojového a materiálového vybavení chce dále rozvíjet i samotnou péči. „Pracujeme na projektu centra porodní asistence, kdy se u maminek při bezproblémovém průběhu těhotenství snažíme o maximální podporu přirozeného porodu vedeného pouze porodní asistentkou, což je nyní žádaný trend v tomto oboru zohledňující soukromí rodiček,“ vysvětlila Kateřina Slováčková. Začátkem příštího roku se předběžně počítá také s rekonstrukcí porodních sálů.
 
V Krajské nemocnici Tomáše Bati ve Zlíně se každý rok uskuteční od 2 100 do 2 300 porodů, jednoznačně nejvíce v celém Zlínském kraji. V letošním roce tam přivedli na svět už více než 1100 dětí. „Mezi významná centra nás neřadí pouze počty porodů, ale také to, že máme statut perinatologického centra. Těch je v České republice pouze dvanáct a právě do nich jsou v každém kraji soustředěny rizikové porody. Jsme vybavení novorozeneckou jednotkou intenzívní péče, takže se můžeme starat o jakékoliv rizikové nebo předčasně probíhající porody. Máme s nimi dlouholeté zkušenosti a můžeme nastávajícím maminkám i jejich dětem zaručit vysokou míru profesionality,“ doplnil primář Martin Trhlík. 


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn