Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Pediatři z ČR i SR budou v Luhačovicích hovořit o zajímavých případech ze své praxe

23.4.2013

Na devátém Festivalu kazuistik, který se uskuteční ve dnech 26. až 28. dubna 2013 v Domě kultury Elektra v Luhačovicích, se sejde téměř 500 českých i slovenských pediatrů a odborníků spřátelených oborů zabývajících se dětskými pacienty. Mnozí z účastníků budou ve svých přednáškách informovat o neobvyklých a zajímavých případech, se kterými se setkali ve své praxi.

„Program třídenní konference zahrnuje bezmála 80 přednášek. Kolegové v nich budou prezentovat konkrétní případy, které museli u svých dětských pacientů řešit. Vymění si tak zkušenosti, protože v diskuzích padnou třeba i jiná možná řešení. Festival kazuistik pořádá naše oddělení už 10 let a pokaždé je o něj velký zájem,“ řekla primářka dětského oddělení KNTB Lucie Svitálková.

Pět přednášek si připravily také lékařky dětského oddělení KNTB: Překvapivý následek angíny, Jsme to, co jíme? Aneb význam diety jako léčby, Žízeň je veliká a Co se může vyklubat ze sekretorické otitídy... (což je chronický zánět středouší).

Kazuistiku „Překvapivý následek angíny“ si připravila primářka Svitálková. „Týká se neurologického onemocnění, které je doménou spíše dospělého věku - myasthenia gravis. U naší pacientky se objevilo toto onemocnění v 11 letech po banální infekci,“ přiblížila případ z praxe.

Další přednáška prezentovaná lékaři KNTB „Žízeň je veliká“ je z oboru endokrinologie a pojednává o dívence, u které byl diagnostikován centrální diabetes insipidus.

Zajímavé příběhy slibují i názvy dalších přednášek: Plné bříško u novorozence, Alergie na bílkovinu kravského mléka, Skrytá perforace tlustého střeva, Záhada cizího tělesa, Polytrauma v dětském věku, A začalo to průjmem…, Zácpa – problém i v 21. století, Riziko vyhoření u praktického dětského lékaře?, Tichý zabiják a další.

Pro účastníky je připraven také doprovodný program. V pátek to bude zábavný pořad populárního moderátora České televize Aleše Cibulky a zpěváka a imitátora Vladimíra Hrona, v sobotu si mohou účastníci vybrat mezi zájezdem do barokního zámku Buchlovice nebo turistikou okolo Luhačovic a zájemci se mohou zúčastnit sobotního společenského večera.

S myšlenkou uspořádat první festival kazuistik přišel před lety bývalý primář dětského oddělení KNTB MUDr. Petr Pešák. Letošní konference se koná pod záštitou České pediatrické společnosti ČLS JEP.

23. 4. 2013
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn