Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

Patologicko-anatomické oddělení

Patologicko-anatomické oddělení

JAKOU PÉČI POSKYTUJEME

Patologie je základní medicínský obor studující nemoci - jejich příčiny, vývoj a účinky na organismus. Je to tedy především obor sloužící k bioptické a cytologické diagnostice chorobných procesů a léčbě živých pacientů, zejména v oblasti nádorových onemocnění.
Nedílnou součástí oboru, i když dnes již v podstatně menší míře, jsou i pitvy, které slouží zejména ke stanovení příčiny úmrtí pacienta.

Patolog je lékař, který se specializuje na rozpoznávání změn způsobených v buňkách a tkáních organismu chorobnými procesy. Na základě těchto změn pak stanovuje přesnou diagnózu onemocnění pacienta.
Patolog vyšetřuje vzorky všech tkání získaných od pacientů při léčebných a diagnostických zákrocích, tedy tkání získaných při operaci či cíleném odběru při vyšetření pacienta (tzv. histologie čili biopsie a cytologie). Rovněž vyšetřuje vzorky tkání odebraných při pitvě (tzv. nekropsie).

Ke stanovení diagnózy z těchto vzorků používá mikroskop, s jehož pomocí prohlíží mikroskopické preparáty (velmi tenké speciálně obarvené řezy tkáněmi nebo nátěry jednotlivých buněk), které k diagnóze připraví laborantky oddělení patologie. Na základě změn zjištěných v těchto vzorcích pak stanoví vlastní diagnózu, stupeň onemocnění a případně doporučí další postup pro léčbu pacienta.
Zvláštním případem je pak stanovení tzv. rychlé (peroperační) diagnózy, které se provádí v průběhu operačních výkonů, kdy další postup operace probíhá v závislosti na sdělení a doporučení patologa.
Většina onemocnění není rozpoznatelná pouhým okem, a proto je pro stanovení diagnózy nezbytné mikroskopické vyšetření chorobně změněné tkáně, což ve zvýšené míře platí zejména pro nádorová onemocnění. Bez histologické diagnózy chorobného procesu většinou ani není možné provádět adekvátní léčbu pacienta.
Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn