Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

Osobností roku 2016 ve Zlínském kraji je MUDr. František Zábranský, CSc.

16.5.2017

MUDr. František Zábranský, CSc., bývalý dlouholetý primář gynekologicko-porodnického oddělení KNTB, obsadil první místo v anketě Osobnost roku 2016 ve Zlínském kraji. Slavnostní vyhlášení výsledků se uskutečnilo 15. května 2017 v Krajské galerii výtvarného umění ve Zlíně.

Do KNTB nastoupil MUDr. Zábranský v roce 1970 a pracuje v ní dosud. V letech 1987 až 2006 zastával funkci primáře gynekologicko-porodnického oddělení, ve kterém dál působí jako lékař. Vedení oddělení převzal po primáři K. Jirátkovi, který rozvíjel vaginální operativu v Baťově nemocnici. Primář Zábranský ji rozšířil o výkony laparoskopické. Zabýval se také porodnictvím, hlavně porodnickými operacemi. Napsal odbornou knihu o císařském řezu a v praxi prováděl jako jediný v ČR i tzv. extraperitoneální císařský řez. Do své práce zahrnul také vlastní zkušenosti z působení v Tunisu.

Za vedení MUDr. Zábranského byla postavena nová budova porodnice s přístavbou operačních sálů. S tím souviselo moderní vybavení ambulancí, vyšetřovacích jednotek, operačních sálů a porodního sálu.

MUDr. Zábranský patří k zakládajícím členům endoskopické sekce ČGPS v republice (1991) a byl jejím prvním předsedou.

Za dobu svého působení v gynekologicko-porodnickém oddělení KNTB předával své zkušenosti a vychoval řadu dobrých lékařů a lékařek v oboru. Jeho zkušenosti jsou stále oporou a přínosem pro činnosti oddělení. Pokračuje také ve vědeckém výzkumu a nedávno vydal publikaci „Cesta za světlem“ o historii laparoskopických operací v ČR.

Anketu osobnost roku Zlínského kraje pravidelně vyhlašuje Agentura J. Králík. Za rok 2015 získal prvenství v této anketě bývalý primář kožního oddělení KNTB MUDr. Jan Šternberský, CSc.


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn