Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Operace v přímém přenosu sledují účastníci konference v 3D zobrazení

21.10.2011

Ve dnech 21. a 22. října 2011 se ve Velkém kině ve Zlíně koná čtvrtý ročník odborné mezinárodní konference State of the Art v urologynekologii a rekonstrukční pánevní chirurgii. Od svého prvního ročníku v r. 2005 je typická přímými přenosy operací přímo z operačních sálů zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), která je s Urogynekologickou společností ČR pořadatelem akce. Letos však bude 290 účastníků z České a Slovenské republiky, Polska a Francie poprvé sledovat základní rekonstrukční výkony v HD zobrazení a v 3D HD záznamech. Na programu je 13 operací. Budou představeny nejnovější postupy v rekonstrukční operativě a také nový typ operace, kterou zlínští odborníci předvedou poprvé v ČR a v přímém přenosu na konferenci poprvé v Evropě. Skladba operačních výkonů zabírá celou šíři oboru.

„Technologický vývoj se netýká pouze nových operačních postupů a materiálů. Zahrnuje také zásadní změny v audiovizuální technice. Proto jsme letos zájemce o konferenci zvali na přímé přenosy z operačních sálů v HD kvalitě a na komentované 3D HD záznamy základních rekonstrukčních výkonů. Věříme, že nejmodernější špičková kvalita zobrazení ve spojení s technickou kulturní památkou z období baťovského Zlína, jakou je Velké kino, přinese účastníkům netradiční zážitek z předváděných operačních zákroků,“ řekl Zdeněk Adamík, primář gynekologicko-porodnického oddělení KNTB.
„Při zkouškách ve Velkém kině nás překvapila dokonalost přenosu nejen obrazu, ale také zvuku. Vše je opravdu na nejvyšší profesionální úrovni a v takové přenosové kvalitě se ještě operace na konferenci nepromítaly,“ dodal primář.
Na zlínské konferenci bude představen nový výrobek pro použití implantátu při rekonstrukci pánevního dna.
„Jedná se o síťovou metodu rekonstrukce a jmenuje se NUVIA,“ sdělil primář Adamík, který byl na tuto metodu vyškolen jako první operatér v Evropě. Zlín se tak zařazuje mezi první tři evropská pracoviště, která tuto metodu začala používat.
„Výhoda metody spočívá v tom, že poměrně složitý závěsný výkon se provádí pouze z jednoho řezu a tím se minimalizuje operační zátěž pacientky,“ vysvětlil primář Adamík, který tento způsob operace na konferenci předvede.
V KNTB mají letité zkušenosti s jednotlivými operačními technikami a řada metod byla použita ve Zlíně jako první v ČR. „O tyto zkušenosti se chceme podělit s ostatními operatéry a instrumentářkami a k tomu také přispívá konference State of the Art,“ uvedl primář.
Na programu jsou operace řešící inkontinenci moči a upravující defekty pánevního dna. Mezi operatéry jsou další přední odborníci z České a Slovenské republiky. Například prof. MUDr. Martan, Dr.Sc., z VFN Praha, doc. MUDr. Feyereisl, CSc., z ÚPMD Praha, prof. MUDr. Halaška, Dr.Sc., z pražské Bulovky nebo doc. Bielik,CSc., z Banské Bystrice.
State of the Art v urogynekologii a rekonstrukční pánevní chirurgii se zařazuje mezi přední akce urogynekologů v České republice a přátelská atmosféra tohoto setkání je ceněna na všech pracovištích, kde podobné typy výkonů dělají.
Záštitu nad mezinárodní konferencí převzal hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Primář MUDr. Zdeněk Adamík, PhD., odpovídal na tiskové konferenci k urogynekologii a rekonstrukční pánevní chirurgii na dotazy novinářů.

 

21.10.2011
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTBYoutube Facebook Twitter Instagram LinkedIn