Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Odborníci se na konferenci Hospital Management shodli, že nemocnice čeká změna jejich role

22.11.2019

Pátý ročník mezinárodní konference Hospital Management, které se během dvou dnů účastnilo na 250 odborníků z řad zástupců nemocnic, pojišťoven, státních regulačních orgánů a farmaceutických firem, skončil včera v Olomouci. V úvodním panelu včerejšího programu se setkali Radomír Maráček, předseda představenstev nemocnic Zlínského kraje, a Roman Havlík, ředitel pořádající olomoucké fakultní nemocnice. Blok moderoval Pavel Hroboň, lékař a ekonom a také bývalý náměstek ministra zdravotnictví. Diskutovalo se mimo jiné o tom, zda v zemi chybí odborný personál nebo jak by měly být rozděleny role mezi velkými a malými nemocnicemi v systému českého zdravotnictví.

„Nedostatek odborného personálu je problémem většiny zdravotních systémů v rozvinutém světě. Mezinárodní srovnání ale ukazují, že v České republice absolutní nedostatek zdravotníků není, pouze nedokážeme lékařský a sesterský personál dobře využívat,“ podotkl Pavel Hroboň, podle něhož je koncentrace vysoce specializované péče přirozeným procesem, který bude pokračovat. „Drahé technologie musí být plně využívány, personál se musí udržovat v kondici a měly by být dodržovány minimální počty výkonů, které zajistí dostatečnou erudici, což se dnes v řadě menší nemocnic neděje. Přitom vztah mezi objemem a kvalitou péče je prokázaný,“ konstatoval. 

Jak v diskusi dále uvedl, měly by fakultní nemocnice a velké krajské nemocnice nadále poskytovat neodkladnou péči v nepřetržitém provozu a menší okresní nemocnice by měly přijmout novou roli takzvaných komunitních nemocnic. „Změny ve struktuře nemocniční sítě nesměřují k zavírání malých nemocnic, ale ke změně jejich role. Měly by poskytovat základní pohotovostní a akutní péči včetně diagnostiky v nepřetržitém nebo omezeném provozu, běžnou hospitalizační péči v interních oborech, jednodenní chirurgickou péči, běžnou ale i specializovanou ambulantní péči a také následnou péči. Taková změna je ale bohužel často vydávána za hrozbu a udržení současného neudržitelného stavu za jedinou možnost, jak zajistit dostupnou a kvalitní péči,“ prohlásil Pavel Hroboň.

Podle Radomíra Maráčka, který je předsedou představenstev nemocnic ve Zlíně, Uherském Hradišti, Vsetíně a Kroměříži, je třeba pro změny v systému zdravotní péče nastavit jasná pravidla. „V praxi se potýkáme s tím, že se některá oddělení personálně trápí a jejich spojením bychom přitom dosáhli mnohem lepšího a komfortnějšího personálního zajištění v řadě oborů. Ambulancí by v budoucnu v menších nemocnicích mohlo být klidně i více, ale akutní lůžková péče by se měla dále koncentrovat. Zánik oddělení například kvůli nedostatku personálu není v pořádku, změny by měly být systémové a řízené,“ zdůraznil Radomír Maráček. „Menší nemocnice se musí smířit se změnou role. Chybí vize, kam se chceme dostat, a konzervuje se současný stav,“ souhlasil Roman Havlík.

Jakékoliv omezení péče v okresech je podle Pavla Hroboně prezentováno jako tragédie. „Čekají nás krajské volby, takže si na řešení budeme muset počkat. Nemocnice jsou dnes navíc vinou růstu nákladů na mzdy zranitelnější vůči ekonomickým tlakům,“ připomněl. Odborníci se také shodli, že menší nemocnice nemohou dále udržet stávající strukturu péče a že reorganizace systému poskytování zdravotní péče je potřebná i v dalších segmentech. „Správnou cestou by bylo posílení kompetencí praktických lékařů, kteří chtějí pacienty rovněž léčit a nejen psát recepty a poukázky na vyšetření ke specialistům. Náš systém také není funkční v oblasti domácí péče. Rovněž širší využití stále dostupnějších moderních technologií například v oblasti telemedicíny předejde v řadě případů opakovaným hospitalizacím,“ vyjmenoval některá z možných opatření Radomír Maráček. 
 


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn