Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

Odběr vzorků na bakteriologii

Odběr vzorků na bakteriologii

Odběr krve
Při odběru krve na hemokultivaci se krev odebírá při vzestupu teploty nebo na začátku třesavky, případně dle potřeby, i když není teplota.
Optimální načasování odběru první série hemokultur je začátek popsaných příznaků.
Další série hemokultur se odebírají ve vhodných časových odstupech podle dynamiky klinických příznaků (kontinuální febriie, intermitentní febrilie, katétrová infekce krevního řečiště).
Obecně se doporučuje odebrat nejméně dvě, optimálně tři série hemokultur. Odběr jedné hemokultury je nedostatečný. Ve většině případů by neměly být odebrány více než čtyři série hemokultur v průběhu 24 hodin.

Počet odebraných lahviček záleží na rozhodnutí ošetřujícího lékaře, počet odběrů v jedné sérii je : 1 ANAEROBNÍ lahvička a 1 AEROBNÍ lahvička (případně přidáváme MYKOLOGICKOU lahvičku).

Po dezinfekci kůže v místě vpichu se provádí stěr z kůže před odběrem hemokultury na bakteriologické vyšetření.
Přísně asepticky se odebírá venepunkcí 8 - 10 ml krve do speciálních kultivačních lahviček BACTEC AEROBNÍ (šedý vršek - modré okruží), ANAEROBNÍ (oranžový vršek – zlaté okruží), MYKOLOGICKY (zelený vršek – šedé okruží).
U dětí se odebírá přísně asepticky 1 - 3 ml krve do speciálních kultivačních lahviček BACTEC PEDES – dětská (růžový vršek - stříbrné okruží).
Do lahviček BACTEC se naočkuje přímo odebraná krev.

Nepřelepujte čárové kódy na lahvičce!                   Neposílejte v potrubní poště!

Při odběru mikrohemokultury se odebírá 0,2 ml krve novorozenců v přítomnosti lékaře z OLM – po telefonickém objednání na tel. 57 755 3136.

Odběr mozkomíšního moku

Přísně asepticky lumbální punkcí napíchněte míšní kanálek a z punkční jehly nechte samovolně odkapávat likvor do sterilní zkumavky, zasílejte 2-3 ml likvoru.
Nebo je možno odebraný likvor v injekční stříkačce vstříknout do lahvičky BACTE
C aerobní - nikdy nevstřikujte pod tlakem.
Nutno ihned přinést do laboratoře - neposílejte v potrubní poště !

Odběr primárně sterilních tekutin - punkce pleurální, peritoneální, z kloubu, ascites...
Odběr se provádí nejlépe pomocí sterilní jehly a stříkačky, ve které se odebraný vzorek může i transportovat. Je však nutné vytěsnit vzduch a vyměnit sterilní jehlu, která se zapíchne do sterilní gumové zátky nebo zasílejte 5 ml vzorku ve sterilní zkumavce.

Tekutý materiál je možno vstříknout do lahvičky BACTEC anaerobní.

Odběr cizorodého materiálu - cévek,katetrů,kanyl,flexil,drénů,implantátů
Zasílejte 2-5 cm špičky sterilními nůžkami odstřihnutého vyjmutého katetru, cévky apod. vloženého sterilní pinzetou do sterilní zkumavky.

Odběr stolice
Pro vyšetření se používá rektálního výtěru. Pacient stojí (klečí)
a opírá se o ruce (lokty) nebo leží. Vyzve se, aby zatlačil do konečníku, do kterého se mu zavede asi do hloubky 5 cm zvlhčený tampon a pootočí se jim.
Po odběru se tampon vloží do zkumavky s transportní půdou AMIES.

Odběr stolice k průkazu Clostridium difficile
Odebírejte kousek stolice velikosti lískového ořechu umělohmotnou lopatičkou, která je součástí plastového kontejneru nebo zasílejte průjmovou stolici v plastovém kontejneru.  

Odběr stolice na průkaz Helicobacter pylori

Odebírejte kousek stolice velikosti lískového ořechu umělohmotnou lopatičkou, která je součástí plastového kontejneru.

Odběr biopsie na Helicobacter pylori

Při gastrofibroskopie se odebírají vzorky několika menších kousků žaludeční sliznice do transportního odběrového média pro H.P.- transportní médium je k vyzvednutí na příjmové laboratoři OLM.

Odběr hnisu, punktátu, žluče

Při velkém množství vzorku se odběr provádí nejlépe pomocí sterilní jehly a stříkačky, ve které se odebraný vzorek může i transportovat
Je však nutné vytěsnit vzduch a vyměnit  sterilní jehlu, která se zapíchne do sterilní gumové zátky.
Nebo zasílejte tekutý vzorek ve sterilní zkumavce, je možné zhotovit i nátěr na podložní sklíčko.
Nebo zasílejte na sterilním tamponu v transportní půdě AMIES.
Žluč je možno vstříknout do lahvičky BACTEC anaerobní.

Odběr hnisů na anaerobní vyšetření
Odběr se provádí při chirurgických výkonech (chirurgie, stomatochirurgie,oční odd., gynekologie) v přítomnosti lékaře OLM po objednání na tel. 57 755 3136, 57 755 3279.
Vzorek se očkuje přímo na bakteriologické kultivační půdy, do zkumavek s bujonem a zalévá se parafinem, udělá se nátěr na podložní sklíčko.
Nebo se při těchto výkonech vzorek odebírá do injekční stříkačky, jehla se zapíchne do gumové zátky.

Rychlý transport do laboratoře.

Odběr biologického materiálu na mikroskopii

Tekutý biologický materiál (hnis, punktát..) po odběru naneste sterilním tamponem na mikroskopické podložní sklíčko - nejlépe 2x, nechejte zaschnout, zasílejte v přepravním boxu pro mikroskopická
sklíčka.

Odběr moči
Před odběrem je nezbytné důkladné omytí genitálu a zevního ústí močové roury vodou a mýdlem, popřípadě otření ústí vhodným antiseptikem.Při močení se nejčastěji odebírá střední proud moče, u uretritidy počáteční, u prostatidy a postižení ledvin konečný proud moče. Další možností jsou katetrizace močového měchýře nebo vzácněji odběr moči suprapubickou punkcí - je nutno uvést na žádance.
necévkovaná moč : provádí se odběr 5 ml středního proudu moče do sterilní zkumavky
cévkovaná moč : při cévkování močového měchýře se odebírá 5 ml moče do sterilní zkumavky nebo z nově zavedeného permanentního katetru - nutno uvést na žádance
URICULT : nádobka s tuhými půdami se smočí v odebrané moči
Moč na BK : do sterilního kontejneru odebíráme 15 ml moče, pokud možno 3 x po sobě, na žádanku nutno uvést moč na BK
Odběr sputa
Sputum se odebírá ráno při prvním vykašlání.
Před odběremvzorku si pacient důkladně vypláchne ústa čistou pitnou vodou a potom zhluboka zakašle. vykašlané sputum zachytí do sterilního plastového kontejneru - sputovky.
Pro záchyt mykobakterií se odebírá sputum nejméně 3 x po sobě, na žádanku je nutno uvést sputum na BK.

Sputum je vazký sekret - nesmí být zaměněno za sliny
.

Odběr BAL, aspirátů
Odběr provádějte v indikovaných případech, zasílejte 10 ml vzorku ve sterilním plastovém kontejneru, v případě vyšetření na mykobakteria nutno uvést na BK.

Odběr výtěrů
K provedení a zasílání většiny výtěrů se používají sterilní vatové tampony na plastové tyčince nebo na drátku s vhodnou transportní půdou AMIES.
Před použitím je nutný prostý tampon vždy zvlhčit sterilním fyziologickým roztokem.

Výtěr z tonzil
- sterilním tamponem se šroubovitým pohybem otře povrch obou mandlí, popřípadě špičkou tamponu hnis z ložisek, vložit do zkumavky s transportní půdou AMIES

Výtěr z nosohltanu
- sterilním tamponem na drátku zahnutým v úhlu 90-100° po stlačení jazyka sterilní špachtlí provedeme stěr sliznice v klenbě nosohltanu, vložit do zkumavky s transportní půdou AMIES
vložit do zkumavky s transportní půdou AMIES, vložit do zkumavky s transportní půdou AMIES

Výtěr z laryngu
- sterilním tamponem na drátku zahnutým v úklu 120-150° po stlačení jazyka sterilní špachtlí provedeme stěr laryngu,vložit do zkumavky s transportní půdou AMIES

Výtěr z ucha
- opatrně se sterilním tamponem na drátku šroubovitým pohybem setře zvukovod nebo středouší,vložit do zkumavky s transportní půdou AMIES

Výtěr z dutiny nosní
- sterilní  tamponem na drátku se šroubovitým pohybem setřou sliznice obou dolních nosních průduchů,vložit do zkumavky s transportní půdou AMIES

Výtěr ze spojivkového vaku
- zvlhčeným sterilním tamponem na drátku po odchlípení víčka se odebírá sekret ze spojivkového vaku, dále ze vřídků nebo jiných chorobných změn na okraji víček, spojivce, vložit do zkumavky s transportní půdou AMIES

Výtěr z ran a hnisavých kožních lézí
- sterilním tamponem na plastové tyčince se setře spodina při periferii rány, tampon by měl být sekretem řádně prosáknut, vložit do zkumavky s transportní půdou AMIES je možno zhotovit též nátěr na podložní sklíčko

Výtěr z pochvy
- provádí se za kontroly poševního zrdcadla. Sterilním tamponem na plastové tyčince se nejčastěji dělají stěry z děložního čípku, případně klenby poševní + zhotovit 2 x nátěr MOP na podložní sklíčko

Výtěry zasíláme vždy v transportní půdě AMIES.

Odběr stěru z lochií, placenty a plodové vody
Zasílejte stěr na sterilním tamponu v transportním půdě AMIES.

Odběr mateřského mléka
5 ml vzorku zasílejte ve sterilní zkumavce.

Odběř žaludeční nebo duodenální šťávy

5 ml vzorku zasílejte  ve sterilní zkumavce.

Odběr na Chlamydie
Výtěry z oka, pochvy, uretry, sperma zasílejte na transportním tamponu CLEARVIEW nebo na dakronovém tamponu - je k vyzvednutí na příjmové laboratoři OLM.
Moč - zasílejte 8-10 ml prvního proudu moče ve sterilní zkumavce.

Odběr na Mykoplasmata
Výtěry z uretry, pochvy odebírejte na
sterilní tampon a vytřepejte do transportního média Mycoplasma IST - je k vyzvednutí na příjmové laboratoři OLM.

Odběr pitevního materiálu
Odběr sekčního vzorku k mikrobiologickému vyšetření vyžaduje rychlost provedení, použití sterilních nástrojů a aseptických principů.
Na začátku pitvy odebírá vzorky mikrobiolog - po objednání na tel. 57 755 3136, 57 755 3279. Vzorky se odebírají ihned po rozříznutí tkáně sterilním nástrojem. Povrch orgánu sežehneme rozpáleným nožem, rozřízneme povrch a kličkou odebíráme materiál do vhodných odběrových souprav.

Odběr veterinárních vzorků
Biologický materiál dle lokalizace zasílejte ve sterilní zkumavce nebo na sterilním vatovém tamponu v transportní půdě AMIES.
Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn