Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Ochrana pacientů před vedry: Zatáhnout žaluzie, hodně pít, mokré plachty do oken

2.8.2013

Současná dlouhotrvající vedra se nepříjemně dotýkají také pacientů ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB). V rámci možností se jim snaží personál nemocnice pobyt v lůžkových odděleních co nejvíce zpříjemnit. Samozřejmostí je u všech sledování dodržování pitného režimu. Mnozí si umějí dostatečné množství tekutin pohlídat sami, ostatní zdravotníci nemocným připomínají, aby pili vodu nebo čaj, který je v pokojích vždy k dispozici.

„Přes den zavíráme okna a zatahujeme žaluzie, aby nešlo horko dovnitř pokojů. Na přání přikrýváme pacienta jen povlečením, z kterého vyndáme deku. Starším pacientům většinou horko příliš nevadí,“ řekla vrchní sestra centra klinické geriatrie Karla Vrlová.

V gynekologicko-porodnickém oddělení zase spíše větrají do průvanu, ale žaluzie zůstávají také zatažené.

„Na porodním sále je klimatizace. Stejně tak v přízemí budovy porodnice u ambulancí rizikového těhotenství a endokrinologické je klimatizovaná chodba. V pokojích si mladé rodičky většinou poradí a horko řeší po svém. Dají si třeba mokrou plenu nebo ručník kolem krku nebo pod kolena,“ sdělila vrchní sestra oddělení Helena Novotná.

„Ráno, kdy není venku ještě tak horko, vyvětráme a pak zavřeme okna. Přes noc je naopak otevíráme, aby šel do pokojů chladnější čerstvý vzduch. Maminkám připomínáme, aby hodně pily a přikládaly děti k prsu. Sledujeme pravidelně teplotu dětí, což je velmi důležité, aby nedošlo k přehřátí. V souvislosti s vedrem jsou maminky také poučeny, jak například dítě balit,“ informovala vrchní sestra novorozeneckého oddělení Naděžda Kučíková.

V pokojích interny řeší horko jak větráním, tak zatažením žaluzií a zavřením oken. „V některých pokojích dáváme do oken i mokré plachty,“ doplnila vrchní sestra interny Marcela Drábková.

2. 8. 2013
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn