Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Nové monitory od Nadace křižovatka pohlídají v KNTB dech novorozenců

26.10.2016

Dvacet monitorů dechu Babysense II dnes předala nadace Křižovatka novorozeneckému oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB). Přístroje v hodnotě 59 400 korun převzal od zástupců nadace primář oddělení Jozef Macko.

„Monitory jsme koupili z finančních darů, které poskytly společnosti RIM CZ Otrokovice, Kamenolom Žlutava, CLIP Luhačovice a REFLEX Zlín. Právě díky sponzorům můžeme nemocnicím a porodnicím v celé republice monitory věnovat. Za dobu svého dvacetiletého působení se tak naší nadaci podařilo zajistit monitory dechu za téměř 27 milionů korun,“ sdělila ředitelka nadace Štěpánka Pokorníková.

„Svoji přízeň nám nadace Křižovatka věnuje už přes 15 let a my jsme jí za to vděční. Monitory jsou velmi potřebné pro právě narozené děti. Ty často nedýchají pravidelně a monitory jejich dech pohlídají. S přístroji od nadace máme velmi dobré zkušenosti,“ řekl primář Macko.

Monitor dechu je měkká podložka, na které dítě leží. Alarm monitoru upozorní, když dítě nedýchá, a personál může situaci okamžitě řešit. Trvanlivost přístrojů je omezená, proto je třeba je stále obměňovat.

Nadace Křižovatka se jako jediná v ČR aktivně věnuje podpoře povědomí o syndromu náhlého úmrtí kojenců (SIDS). K němu dochází nejčastěji u dětí od jejich narození do šesti měsíců věku. Přichází bez varovných signálů, když dítě spí. Zástavu dechu monitor okamžitě zaregistruje a spustí alarm.

„Díky darům nadace, potažmo sponzorů, můžeme monitory dechu půjčovat maminkám i domů na nezbytně nutné období. Maminky při odchodu s miminkem z porodnice této možnosti hojně využívají,“ dodal primář Macko.

26. 10. 2016
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)
 

Primář J. Macko a vrchní sestra Naděžda Kučíková se sponzory a ředitelkou nadace Š. Pokorníkovou (třetí zprava).


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn