Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Neurologové KNTB zvou na přednášku o cévní mozkové příhodě, tedy mrtvici

30.11.2012O prevenci, příznacích a léčbě cévní mozkové příhody (CMP neboli iktu), tedy mrtvice, budou hovořit lékaři neurologického oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve středu 5. prosince 2012. Přednáška pro spolupracovníky a širokou veřejnost začíná ve 14 hodin v jídelně nemocnice za lékárnou u hlavní brány KNTB.

    
„Cévní mozková příhoda je druhou nejčastější příčinou úmrtí po onemocnění srdce. Chceme proto občany informovat, jak onemocnění předcházet a upozornit je na příznaky mrtvice. Poradíme jim, co dělat v případě, že se u nich nebo příbuzných či známých příznaky projeví. Případů CMP stále přibývá a osvěta mezi veřejností je potřebná. Je totiž velmi důležité, aby se pacient s příznaky CMP dostal do nemocnice co nejdříve a mohli jsme nasadit účinnou léčbu,“ řekl primář neurologického oddělení KNTB Jan Bartoník.

    
Na neurologii KNTB končí ročně kolem 900 pacientů s CMP. Jak primář zdůraznil, okamžitý zásah lékařů může zabránit nevratnému poškození mozkové tkáně.

    
„V našem oddělení máme kompletně vybavené iktové centrum právě pro léčbu CMP. Naše pracoviště je také jako jediné ve Zlínském kraji schválené pro léčbu trombolýzou, která je nejmodernější léčbou ke zprůchodnění uzavřené cévy v mozku. Účinná je do 4,5 hodiny od příznaků záchvatu mrtvice, to znamená, že do této doby je třeba dopravit k nám pacienta s CMP,“ řekl primář.


Většina pacientů s akutní CMP je podle něho léčena na jednotce intenzivní péče (JIP), tedy i ti, kteří nejsou vhodní pro trombolýzu. „Můžeme zde totiž podchytit i další komplikace, nasadit potřebnou léčbu a pacienti mají vyšší šanci na lepší zdravotní stav,“ vysvětlil.

    
Mezi faktory, které jsou pro vznik CMP rizikové, jmenoval vysoký krevní tlak, kouření, nadváhu, málo pohybu, nadměrné pití alkoholu, velký přísun cukru, tuku a soli v potravě.

    
„Nejvíc mrtvice postihuje lidi ve věku nad 65 let, ale výjimkou nejsou dnes ani mladí lidé třeba kolem 40 let. Mezi příznaky CMP patří například náhlé znecitlivění ruky, nohy nebo tváře, a to obvykle na jedné straně těla. Postižený má problémy s mluvením, může mít závrať, ztrátu rovnováhy. Může se dostavit silná bolest hlavy nebo také porucha vidění v jednom nebo obou očích. Ve všech případech je nutné ihned volat záchranku,“ uvedl primář.

    
Neurologie KNTB dosahuje už roky velmi dobrých výsledků v léčbě CMP. Úmrtnost na následky iktu je zde pod 20 %, zatímco ve vyspělé Evropě je to nad tuto hranici.

    
„Díky dobrým výsledkům jsme byli zařazeni co sítě cerebrovaskulárních center, kterých je v ČR 20. Splnili jsme všechny podmínky i v návaznosti na související obory. Těmi jsou neurochirurgie, oddělení zobrazovacích metod, laboratoře, rehabilitace, nukleární medicína. Statut Iktového centra nám byl udělen od 1. ledna 2010,“ uzavřel primář Bartoník.      

 

30. 11. 2012

Karla Havlíková

Tisková mluvčí KNTB
Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn