Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Nemocným v KNTB dělají dobrovolníci společnost už pět let

19.4.2016

Už pět let dělají společnost některým starším pacientům a pacientkám v Centru klinické gerontologie zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), dobrovolníci. S nemocnými chodí na procházku, čtou jim z novin a knížek a hlavně si s nimi povídají a naslouchají jim nebo je jen drží za ruku a dělají společnost.

„S projektem dobrovolnictví jsme začali v dubnu 2011 s více než deseti dobrovolnicemi. V současnosti dochází za nemocnými pravidelně čtyři dobrovolnice, z nich dvě už od zahájení projektu. Přes letní prázdniny se k nim přidává vysokoškolský student. Za ‚svými‘ pacienty přicházejí obvykle jednou za týden na jednu až dvě hodiny a pomáhají jim vyplnit čas v nelehkém období nemoci a hospitalizace,“ řekla vrchní sestra Centra klinické gerontologie (CKG) Karla Vrlová.

Výběr těch, za kterými dobrovolníci docházejí, je na staničních sestrách a ošetřujícím lékaři. Na roli společníků jsou dobrovolníci připravováni formou školení, které obsahuje seznámení s prostředím a činností CKG, pravidly dobrovolnického programu, specifikou práce s pacienty a základy bezpečnosti. Dobrovolníci musejí dodat výpis z rejstříku trestů a potvrzení od lékaře a podepisují smlouvu o dobrovolnické činnosti. Setkávají se také na pravidelných supervizích, kde mohou probrat různé neobvyklé situace a organizační záležitosti.

„Dobrovolníky stále přijímáme. Musejí to být bezúhonní lidé starší 18 let, komunikativní a trpěliví. Výhodou je zkušenost s prací se seniory. Nově příchozím dobrovolníkům nabízíme možnost ‚dobrovolnictví na zkoušku‘, kdy doprovázejí při návštěvě zkušenou dobrovolnici,“ sdělila Vrlová.

Zájemci o dobrovolnictví mohou kontaktovat koordinátorku dobrovolníků Pavlínu Pejlovou na tel. č. 731 157 471 nebo e-mailu dc.zlin@adra.cz).

Dobrovolnickou činnost zajišťuje CKG ve spolupráci s Dobrovolnickým centrem ADRA Zlín, které funguje od roku 2008 a vysílá dobrovolníky do 18 sociálních a zdravotnických zařízení na Zlínsku.

19. 4. 2016
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)

Současné dobrovolnice a dobrovolník s vrchní sestrou K. Vrlovou.
 
 


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn