Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Nemocným dětem v KNTB četl pohádku primátor i spisovatel

16.10.2012

Pohádku o Sněhurce a sedmi trpaslících dnes předčítal nemocným dětem ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), primátor Zlína Miroslav Adámek a zlínský spisovatel Antonín Bajaja. Zahájili tak projekt Čteme dětem v nemocnici. Ode dneška se mohou pacienti hospitalizovaní v dětském oddělení KNTB těšit na pravidelné čtení, a to každé úterý a čtvrtek vždy od 13 hodin.

    
„Projekt Čteme dětem vznikl v Americe a u nás začal v roce 2006 pod názvem Celé Česko čte dětem. Z Prahy pak vzešla iniciativa číst dětem v nemocnicích, ale to se dělo jen nárazově, když nějaký spisovatel vydal knihu, i když nebyla určená dětem. Napadlo mě, že by bylo dobré číst nemocným dětem v nemocnici častěji, nejlépe pravidelně. Domluvily jsme se tedy s primářkou dětského oddělení zlínské nemocnice na dvou dnech v týdnu,“ řekla zástupkyně ředitele Domu dětí a mládeže Astra Zlín, příspěvkové organizace, Draha Večerková.

    
Největším problémem podle ní bylo najít lidi, kteří by byli ochotní do nemocnice docházet  a dětem předčítat. Dobrovolníky našla mezi studenty UTB, kteří nápad přivítali s nadšením, i když číst budou chodit ve svém osobním volnu.

    
„Číst dětem od jejich útlého věku je důležité a rodiče by to neměli zanedbávat. Čtení vytváří pevné pouto mezi rodičem a dítětem, rozvíjí jazyk, slovní zásobu, představivost, trénuje paměť. Učí děti rozlišovat dobro a zlo. Dětem bychom měli číst, ale také je vést k tomu, aby četly samy. Čtení zabraňuje také závislosti na televizi a počítači. Čtení je tou nejlepší investicí do budoucnosti dítěte,“ sdělila Večerková.

    
„Rád jsem přišel projekt podpořit. Sám jsem byl vždy vášnivý čtenář, díky knížkám uteče člověk do jiného světa. Pamatuji se, jak jsem Vinnetoua nebo Rychlé šípy četl v deset večer při baterce pod peřinou, protože v té době jsem měl podle rodičů už dávno spát. Na dnešní akci mne pozval pan Bajaja a paní Večerková a takové pozvání se neodmítá. Čtení dětem má smysl, a když jedno z deseti chytí čtení víc než televize, je to úspěch,“ sdělil primátor.

    
„Když mi paní Večerková zavolala a prozradila nápad se čtením, byl jsem nadšený, že něco takového je. A hlavně pro nemocné děti. Je to skutečně dobrý nápad a fandím mu,“ svěřil své pocity spisovatel Bajaja.

    
Čtení dětem v nemocnici by nebylo možné uskutečnit bez knížek. Ty byly pořízeny z finančního daru Společenstvo patronů a sponzorů Zlínský 5lístek. Jeho zástupci Mgr. Martin Vlček - advokát  z Fryštáku, Leoš Gojš - výkonný ředitel FC FASTAV Zlín, Irena Fabíková ze Zlína a Petra Hetmerová - Fitness Cat Zlín, předali primářce dětského oddělení KNTB Lucii Svitálkové zhruba 75 titulů pro všechny věkové kategorie dětí.

    
„Je to úžasný nápad a jsme rádi, že se v našem oddělení uskuteční. Nemocným dětem čtení vyplní čas, budou bohatší o hezké zážitky a také trochu zapomenou i na bolest a potíže, se kterými do nemocnice přišly. Za nápad a jeho realizaci můžeme jen poděkovat,“ řekla primářka.

 

16. 10. 2012

Karla Havlíková

Tisková mluvčí KNTB

(Foto: hav)

    


Draha Večerková (vlevo) a zástupci Zlínského 5lístku při předávání knih primářce dětského odd. MUDr. Lucii Svitálkové (vpravo).

    


Primátor MUDr. Miroslav Adámek vybral knížku a začal číst pohádku o Sněhurce.

    

Spisovatel Antonín Bajaja ve čtení pohádky pokračoval.
 Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn