Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Nemocnice si připomene Světový den hygieny rukou, vzdělávat chce zdravotníky i veřejnost

29.4.2019

Jak si účinným způsobem dezinfikovat ruce a jaká zdravotní rizika hrozí při nesprávné hygieně rukou, to prozradí zdravotníkům, pacientům a veřejnosti odborníci z Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně v rámci akce pořádané u příležitosti Světového dne hygieny rukou. Její účastníci si také budou moci prakticky ověřit, zda při očistě a dezinfekci rukou postupují správně a účinně minimalizují rizika pro sebe i své okolí. Akce proběhne v areálu zlínské nemocnice už tento pátek.
 
„Správné a důkladné mytí rukou je jednoduchá metoda, jak omezit šíření některých nemocí, a patří zároveň k těm vůbec nejúčinnějším. Špatně dezinfikovanýma rukama se totiž může přenášet řada infekčních onemocnění, k nimž patří například žloutenka typu A, chřipka, salmonelóza, rotavirové nebo enterovirové infekce. Je proto dobré správný poustup při hygieně rukou neustále připomínat, a to nejen laické veřejnosti, ale i zdravotníkům,“ vysvětluje důvody pro uspořádání vzdělávací akce Jana Lehnertová, vedoucí Oddělení nemocniční hygieny Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. 
 
Světový den hygieny rukou proběhne v areálu zlínské nemocnice v pátek 3. května 2019 v době od 8.00 do 12.45 hodin. „Máme připravený edukační stánek, který bude pro laickou veřejnost, ale i pro naše zdravotníky k dispozici od osmi do jedenácti hodin ve vestibulu onkologického centra. Potom se přesuneme ještě na dvě stanoviště, která jsou připravena primárně pro nemocniční personál. Správný postup při mytí rukou si budou všichni zájemci moci ověřit pomocí fluorescenčního roztoku pod lampou s ultrafialovým světlem,“ popisuje vedoucí oddělení. 
 
Právě v nemocničním prostředí je podle jejich slov důležité, aby byl dodržován správný postu při mytí rukou. „Zdravotníci si ruce dezinfikují mimo jiné při vstupu na pokoj pacientů, ale i při odchodu z pokoje. Stejně by měli postupovat i lidé, kteří přicházejí za svými blízkými do nemocnice na návštěvu. Zabraňují tak šíření infekcí a chrání tak nejen pacienty, ale i sami sebe a své nejbližší,“ dodává Jana Lehnertová. 


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn