Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Nemocnice informovala zastupitele kraje o své současnosti a budoucnosti

22.2.2011

O současnosti a budoucnosti Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně informovalo v pondělí 21.2.2011 její vedení zastupitele Zlínského kraje. Pozvalo je na společné jednání za účasti primářů a vrchních sester. Setkání se zúčastnil také hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.
„Považovali jsme za nutné informovat krajské zastupitele o dění v naší nemocnici. K dnešnímu společnému jednání nás přiměly hlavně mediální útoky z konce letošního ledna a zprávy o údajném krachu naší nemocnice. Ekonomická situace KNTB není nejlepší a současné vedení se ji snaží řešit. Již jsme avizovali, že máme připraveny varianty restrukturalizace, které by měly přinést úspory. Dnešní setkání se zastupiteli kraje jsme věnovali informacím o hlavních a doložitelných důvodech, které se na ztrátách nemocnice podílejí,“ sdělil ředitel KNTB Bohuslav Škubal.
Vedení KNTB účastníkům setkání připomnělo, že KNTB má řadu specializovaných center (onkologie, perinatologie, traumatologie, kardiologie, neurochirurgie, neurologie, chirurgie), ve kterých je péče plně srovnatelná s péčí fakultních nemocnic. Na provoz center navazuje široká škála dalších zdravotnických činností.
„V této komplexnosti a kvalitě je KNTB v kraji jedinečná a nenahraditelná. Tato specializovaná péče je nám však zdravotními pojišťovnami hrazena buď za podmínek výrazně finančně horších než ve fakultních nemocnicích nebo není hrazena vůbec. Kromě toho jsme poskytovali péči na vyžádání nebo jsme přebrali činnost po zrušených odděleních a ambulancích v kraji, aniž bychom obdrželi odpovídající úhrady. Zajišťujeme tak v některých odbornostech pohotovostní služby pro celý Zlínský kraj. Důsledkem toho se KNTB dostala do ekonomických problémů, které není schopna vlastními silami řešit,“ zdůraznil Škubal.
Jako příklady převzetí péče uvedl: interna (za Slavičín, za Atlas Zlín), urologie (za Vsetín), ORL (za Vsetín a částečně za Uherské Hradiště), oční (za Vsetín a Uh. Hradiště), infekční (částečně za Kroměříž), kožní (za Uh. Hradiště), plicní (za Valašské Meziříčí), chirurgie (v důsledku činnosti Komplexního onkologického centra převzetí velkých nitrohrudních operací z okolních fakultních nemocnic).
„Naše jednání se zastupiteli považuji za velmi důležité. Myslím, že mnozí o skutečné situaci v nemocnici, o hlavních důvodech jejích ekonomických potíží, příliš nevěděli. Věřím, že námi podané informace jim pomohou v rozhodování, jak se zlínskou krajskou nemocnicí dál,“ sdělil Škubal.
„Určitě to bylo pro zastupitele cenné setkání, a to nejen s představenstvem, ale i s primáři a vrchními sestrami, neboť je třeba pohlížet i na jednotlivé primariáty jako na hospodářské jednotky. Samozřejmě, že si občané našeho kraje zaslouží poskytnutí zdravotnické péče na stejné úrovni jako v jiných krajích, a rovněž tak, aby poskytnutá zdravotní péče byla stejně tak i zaplacena. Tomu však tak není. Je naopak nejhůře zaplacena ze všech krajů,“ komentoval hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.


22.2.2011
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTBYoutube Facebook Twitter Instagram LinkedIn