Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

Nejčastější vyšetření

Nejčastější vyšetření

Základní neurologické vyšetření

     

 


Neurologické vyšetření je soubor lékařských úkonů, které mají ověřit stav Vašeho centrálního nervového systému (mozku a míchy) a periferních nervů. Skládá se z anamnestického rozhovoru (lékař zjišťuje Vaše předchorobí) a vlastního vyšetření.

Kdy se používá
Orientační neurologické vyšetření by mělo být součástí každé lékařské prohlídky. Důkladnější zhodnocení stavu centrálního a / nebo periferního nervového systému požaduje lékař v případě podezření na poruchu jejich funkce. Může se například jednat o náhlou ztrátu citlivosti, pocity brnění, mravenčení nebo obrnu končetin. Neurologické vyšetření se provádí při každé ztrátě vědomí a úrazech hlavy.

K čemu slouží
Vyšetření zhodnotí činnost nervového systému. Podle odchylek od normálního stavu dokáže lokalizovat místo pravděpodobného poškození a zaměřit se na ně při dalším vyšetřování. Je velmi důležité pro sledování vývoje Vašeho onemocnění.

Co je potřeba
K základnímu neurologickému vyšetření se používá pouze neurologické kladívko se štětičkou a kovovým hrotem. Kromě toho stačí už jen lékařův zrak.

Jaký je princip
Funkce nervového systému lze ověřit sérií jednoduchých úkonů. Nervy, které zásobují svaly (motorické nervy) se testují tím, že Vás lékař vyzve k provedení jejich funkce. Sensitivní nervy se testují jemnými dotyky štětičky na Vaší kůži. Lékař při vyšetření ověřuje Váš zrak, sluch, čich, chuť i hmat. Kromě toho se snaží vyvolat řadu tzv. šlachových reflexů. Jsou to automatické odpovědi nervového systému a svalů na podráždění. Nejznámější je tzv. čéškový (patelární) reflex – při úderu kladívkem na podkolenní vaz dojde k reflexnímu stažení stehenního svalu a vykopnutí končetiny. Každý reflex vypovídá o funkci konkrétní oblasti míchy. Mozkové dráhy se testují pomocí zvláštních manévrů.

motorický – hybný, týkající se pohybu, zejm. kosterního svalstva.
senzitivní – citlivý, schopný vnímat.  

 


Jak se připravit
Vyšetření nevyžaduje žádnou zvláštní přípravu.


Jak vyšetření probíhá
Vyšetření zahajuje lékař otázkou na Vaše problémy. Postupně se informuje na další údaje potřebné k sestavení anamnézy (jako např. nynější potíže, výskyt onemocnění v rodině, choroby, kterými trpíte, léky které užíváte, v jakých podmínkách pracujete a bydlíte apod.). 
Vyzve Vás, abyste si odložili oblečení a začne s vlastní prohlídkou. Již během rozhovoru si všímá Vaší orientovanosti, chůze, pohybů a postavení Vašeho těla, stavu svaloviny. Vyšetřování probíhá doslova „od hlavy až k patě“. Ověří správnou funkci Vašich hlavových nervů a pohyblivost krční páteře. Poklepáváním kladívka a dotyky štětičkou vyšetří reflexy a motorickou inervaci Vašich horních končetin, nervové zásobení trupu a reflexy a motorickou inervaci dolních končetin. V průběhu vyšetření budete několikrát vyzváni k provedení určitých činností. Patří mezi ně střídavé kladení ukazováčku na nos, předpažení a natáčení rukou, zvedání nohou, chůze nebo třeba poskakování na jedné noze. Některé činnosti budete provádět při zavřených očích. Všechny úkony ověřují správnou inervaci. Neurologické vyšetření trvá asi 30 až 40 minut. 
 

inervace – zásobování části těla nervovými vlákny prostřednictvím určitého nervu. Znalost inervace má význam např. při diagnóze některých nervových poruch či poškození.

Kdy bude výsledek
Výsledek vyšetření se dozvíte hned po jeho ukončení. Lékař Vám napíše zprávu se závěry vyšetření.

Co vyšetření ukáže
Údaje získané při vyšetření vytvářejí dohromady obraz případného poškození Vašeho nervového systému. Porucha zraku, sluchu, čichu nebo chuti vypovídá o poruše příslušných nervů. Všechny reflexy mají svůj anatomický podklad. Jejich oslabení nebo vymizení může ukazovat na poškození míchy nebo poruchu nervového přenosu. Poruchu mozkových drah odhalí pozitivita nebo negativita příslušných manévrů. 

reflex – 1. mimovolně probíhající automatická odpověď nervového systému na určitý podnět.

Kam povedou další kroky

Neurologické vyšetření Vás nijak neomezuje. Po jeho skončení můžete odejít a věnovat se libovolné činnosti. Lékař Vám na základě nálezu může doporučit další vyšetření. Obvykle se jedná o některou zobrazovací metodu (RTG, CT, MR) nebo elektrofyziologické vyšetření (EP, EEG, EMG).

 

Dostupnost vyšetření:

Neurologické vyšetření provádí specialista v neurologické ambulanci. Orientační neurologické vyšetření běžně provádí také jiní lékaři, praktici i specialisté v jiném odvětví medicíny.

 

 

 

Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn