Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Neetický, neseriózní. Nemocnice ve Zlíně se ohrazuje proti posudku Zdeňka Havla

11.6.2019

Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně se důrazně ohrazuje proti nedávno zveřejněnému materiálu Ing. Zdeňka Havla, ve kterém posuzoval stavebně-technický stav budov 23, 24, 25, 26 v areálu KNTB. Upozorňuje, že jmenovaný podává v uvedeném posudku řadu zcela zavádějících informací. Za značný, nejen profesní problém, považuje zlínská nemocnice i fakt, že Zdeněk Havel se pohyboval po budovách a prováděl průzkum, aniž by to majiteli, tedy KNTB a.s., oznámil a požádal o povolení. Nevyžádal si ani dokumentaci k posuzovaným budovám. 

„S velkým překvapením jsme se dozvěděli, že po několika budovách zlínské nemocnice se pohyboval údajný expert a posuzoval jejich stav včetně statiky. Považujeme tento způsob jednání za velmi neetický a profesně nesprávný. Výsledky tomuto jednání zcela odpovídají. Zdeněk Havel nemohl posouzení provést dobře, protože si nevyžádal patřičné dokumenty k budovám a neměl ani povolení provést potřebná diagnostická šetření a další důležité odborné úkony. Přitom, pokud by nás kontaktoval, mohli jsme mu poskytnout i posudky znalců na nejrizikovější budovy v areálu,“ upozornil Radomír Maráček, předseda představenstva nemocnic Zlínského kraje a ředitel Krajské nemocnice Tomáše Bati.
 
Zdeněk Havel ve svém posudku například uvádí, že budovy 23, 24, 25 a 26 jsou staticky vyhovující. Proč vybral ke svému posouzení právě tyto budovy z několika desítek, které se v areálu nemocnice nacházejí a z nichž 18 je určeno k demolici, není jasné. Za zcela chybné lze označit i jeho konstatování, že „celková úspora investičních nákladů na využití a rekonstrukci budov areálu stávající nemocnice se bude pohybovat v rozsahu cca 25% ceny novostavby,“ protože do své kalkulace vůbec nezahrnul náklady na demolice, výstavbu nových potřebných objektů, nákladná protihluková opatření po dobu výstavby, rekonstrukci inženýrských sítí a další významné položky. „Dle mého názoru pan Havel žádné posouzení budov v nemocnici ve skutečnosti neprovedl. Pokud by měl například seriózně posoudit statiku stropních konstrukcí, musel by odstranit omítku a poté pracovat se speciálním kladívkem, laicky řečeno do stropu bušit. Nedokážu si představit, že by toto udělal a nikdo si toho nevšiml. Nutné je mít i statické výpočty, projekt armatury a další dokumenty a ty si od nás nevyžádal,“ konstatoval Martin Nedbálek, vedoucí oddělení správy budov ve zlínské nemocnici. 
 
Zřizovatel nemocnice, Zlínský kraj, chystá nyní podnět k České komoře autorizovaných inženýrů a techniků na Zdeňka Havla k prošetření jeho činnosti v KNTB. 
 
O příštím osudu zlínské nemocnice bude rozhodovat v pondělí 17. června krajské zastupitelstvo. Pokud schválí investiční návrh na výstavbu nové, ta vznikne do šesti let v Malenovicích. Druhou variantou zůstává časově i finančně náročnější rekonstrukce současného areálu. „Nejen veřejnost, ale i naši zaměstnanci očekávají rozhodnutí zastupitelů s velkým napětím. A mohu potvrdit, že zájem o výstavbu nové nemocnice se s blížícím se termínem hlasování se u nich zvyšuje,“ prohlásil Radomír Maráček.
 


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn