Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Možnost nechat si vyšetřit zdarma funkci plic využilo dnes v KNTB 18 lidí

20.11.2013

Osmnáct zájemců dnes přišlo do plicních ambulancí zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), aby si nechali vyšetřit zdarma funkci plic. Tuto možnost jim nabídlo plicní oddělení při příležitosti Světového dne CHOPN – chronické obstrukční plicní nemoci, ke kterému se tímto způsobem připojilo. U žádného z vyšetřených nenašli lékaři patologický nález.

„Dnešní akce má charakter prevence. Cílem je přimět co nejvíc lidí, aby se lépe starali o svoje zdraví. Těší nás, že příležitost nechat se vyšetřit zadarmo lidé využili. Vždy je lepší nemocem předcházet, a když už se objeví, zahájit včas léčbu,“ řekl primář plicního oddělení KNTB Vladimír Řihák.

Zjistit stav svých plic si nechal pomocí vyšetření spirometrem také pětašedesátiletý muž ze Zlína – Malenovic. „Trápí mě suchý kašel. Chodíval jsem dřív k plicní lékařce do svitovského areálu, ale už jsem tam dlouho nebyl. Když jsem si v novinách přečetl o dnešní akci, tak jsem preventivně k vyšetření raději přišel,“ sdělil.

O rok starší Libuše Jurčíková ze Zlína se o dnešní akci dozvěděla také z novin. „Mám roky sennou rýmu. Už jsem kdysi na spirometru ve zlínské nemocnici byla, tak jsem si to přišla preventivně zopakovat,“ prozradila známá zlínská dlouholetá sportovkyně – běžkyně.

„Mám problém s imunitou a sedá mi to na průdušky. Nijak se neléčím, proto jsem využila možnost nechat si plíce vyšetřit,“ prozradila důvod své návštěvy třiašedesátiletá Zlíňanka.

CHOPN je druhá nejrozšířenější infekční choroba na světě. V současné době jí trpí přibližně 600 milionů lidí. V České republice se jedná zhruba o 700 až 800 tisíc dospělých.
Odborníci předpokládají, že počet pacientů s CHOPN následkem zvyšujícího se počtu kuřáků ve společnosti ještě více poroste. V roce 2020 bude CHOPN dokonce třetí nejčastější příčinou úmrtí. V České republice v důsledku CHOPN zemře každoročně asi 1 700 lidí.

20. 11. 2013
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)

    Vyšetřit plíce spirometrem si přišla také dlouholetá zlínská běžkyně Libuše Jurčíková.Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn