Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Močové kameny umějí potrápit, v KNTB řeší komplexně příčinu jejich vzniku a výběr léčby

18.4.2014

Metabolická ambulance oddělení klinické biochemie ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), řeší maximálně komplexně problematiku močových kamenů, které dokážou potrápit nejednoho pacienta. Ambulance je velkým pracovištěm polarizační mikroskopie v ČR a ročně analyzuje více než 300 močových kamenů. Vše v úzké spolupráci s urologickým oddělením KNTB.

„Močové kameny jsou metabolické onemocnění s urologickými komplikacemi. Jejich diagnostika začíná zpravidla ledvinovou kolikou, která se projevuje bolestmi břicha proměnlivé intenzity s původem v ledvině nebo horních močových cestách. Pak tedy následuje rozbor složení kamene a nasazení vhodné léčby. Ta má za cíl snížit pravděpodobnost návratu močových kamenů a jejich zvětšování,“ řekl primář oddělení klinické biochemie KNTB Tomáš Šálek.

Vznik močových (ledvinových) kamenů má své rizikové faktory. Patří mezi ně zvýšená koncentrace vápníku, kyseliny močové, šťavelanů, sodíku a dalších látek v moči nebo v krvi. Svůj vliv má také nedostatek hořčíku a soli kyseliny citronové, které vznik močových kamenů potlačují. Nalezení všech rizikových faktorů s následnou léčbou – to je úkol metabolické ambulance.

„Řešíme problematiku močových kamenů maximálně komplexně. Stanovujeme koncentraci všech rizikových faktorů vzniku. Léčbu pacientů monitorujeme všemi těmito testy. To umožňuje rychle vybrat nejlepší léčbu tak, abychom dosáhli potřebné cílové parametry v krvi a moči,“ vysvětlil primář Šálek.

Ke komplexnímu řešení problematiky podle něho výrazně přispívá také vynikající přístup urologického oddělení KNTB. „Má totiž k dispozici přístroj k rozbíjení močových kamenů, který lze u většiny pacientů použít. V tom případě pak nemusejí být tito pacienti hospitalizováni,“ doplnil primář.

Pokud mají být močové kameny analyzovány, musejí se nejdřív z těla odstranit, což má na starosti urologické oddělení. Možností je několik. Nejvíc urologové KNTB využívají možnost odstranění kamenů z močovodu nebo sběrného systému ledviny mimotělním drcením kamenů metodou LERV.

„To je rozbití kamenů energií rázových vln z přístroje litotryptor, kdy kámen zaměříme pod rentgenem nebo ultrazvukem. Ročně se tomuto výkonu podrobí přes 400 pacientů,“ řekl primář urologického oddělení KNTB Jaroslav Hynčica.

„Litotryptor jsme pro nemocnici pořídili v roce 2006 s finančním přispěním Zlínského kraje. Je jediný v našem kraji a slouží i pacientům z Hodonínska, Kyjovska a dalších regionů. Nepatří mezi běžné vybavení urologických oddělení, takže to naše je jak operativou, tak vybavením na úrovni kliniky,“ připomněl ředitel KNTB Pavel Calábek.

Další, ale již invazivní metodou, je endoskopické odstranění kamene přes močovou trubici, močový měchýř a močovod. „Zde je více možností: zachycení kamene do speciální kličky a vytažení, popřípadě rozbití kamene laserem, litoclastem – tedy stlačeným vzduchem. Fragmenty kamene pak odstraníme buď zmíněnou kličkou, nebo endoskopickými kleštěmi. Těchto výkonů děláme ročně přes 200,“ řekl primář urologického oddělení KNTB Jaroslav Hynčica.

Odstranit kámen lze také přímo z ledviny perkutánní cestou. „Zjednodušeně – z vpichu v bederní krajině pod ultrazvukovou nebo rentgenovou kontrolou vytažením menších kamenů vcelku nebo větších rozbíjením za pomoci ultrazvuku a odsátím. Takových výkonů provádíme ročně kolem 30,“ vysvětlil primář Hynčica.

Klasickou operaci močových kamenů provádějí lékaři urologie zcela výjimečně – řádově u jednoho – dvou pacientů ročně. „Nejlepší pro pacienta je samozřejmě spontánní odchod, tedy vymočení kamene,“ dodal primář Hynčica.

Zavedení metabolické ambulance v KNTB má podle něho obrovský význam. Jednak léčebný, preventivní a hlavně prevence, která vede ke snížení počtu recidiv.

Úspěšná terapie močových kamenů vyžaduje změnu životního stylu pacienta, což pro něho není vždy zcela jednoduché. Jedná se především o zvýšení příjmu tekutin a optimalizaci tělesné hmotnosti.

Nový pacient musí mít doporučení od ošetřujícího lékaře (žádanku) a poté se může objednat na telefonním čísle 577 552 797.

18. 4. 2014
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn