Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Malí pacienti krajské nemocnice malovali obrázky pod vedením skutečných malířů

28.11.2011

V malířský ateliér se dnes odpoledne proměnila jídelna dětského oddělení zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB). Hospitalizované děti od tří do 18 let tu tvořily svá umělecká díla pod vedením skutečných malířů. Celkem čtrnácti dětem při tvorbě radili a pomáhali profesionálové Marcel Hubáček, Maroš Chury a Miroslav Göttlich a studentka Fakulty výtvarných umění Vysoké školy umělecké v Brně Anna Sypěnová. Celá akce se konala pod taktovkou studentů Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.
„Malování dětí se skutečnými výtvarníky jsme zorganizovali v rámci předmětu Projekty neziskových organizací. Náš projekt se jmenuje Percipio Art a vybrali jsme si pro něj právě dětské oddělení Baťovy nemocnice. Děti ve spolupráci s opravdovými malíři vytvoří obrázky a obrazy, které příští rok 7. března budeme dražit na benefičním galavečeru v Univerzitním centru zlínské univerzity. Výtěžek získá dětské oddělení Baťovy nemocnice,“ sdělila manažerka projektu Tereza Raidová.
Děti se nejdříve „rozkreslily“ na běžném papíru, aby se zbavily trémy. Pak jim výtvarníci rozdali plátna nebo dřevěný podklad, na které měli dětští umělci přenést představu svého vlastního díla.
„Chtěla bych malovat nějaké zvíře, asi psa,“ prozradila jedenáctiletá Barbora a při rozkreslování psa skutečně namalovala. O něco starší pacientka Anna ze Zlína pak ve finále namalovala na dřevěný podklad koně s krásnou hřívou.
„K účasti na projektu mě oslovili studenti a pro nemocné malíře jsem připravil pět dřevěných zarámovaných desek, na které budou malovat. Pracovat s dětmi je pro mě vždy výzva. Jsou uvolněnější, dobře se s nimi spolupracuje. Pro svou tvorbu hodně využívám právě dětské obrázky,“ řekl Marcel Hubáček.
Miroslav Göttlich podle svých slov maluje s dětmi celý život. „Malí mají větší invenci než dospělí. Pro dnešní akci jsem přinesl prostorový obraz, který budou děti doplňovat. Měly by v něm doplnit protiklady,“ uvedl.
Maroš Chury přinesl předmalované dvě velké karnevalové ryby. „Úkolem dětí bude je vybarvit, takže je to práce spíše pro menší pacienty,“ řekl s tím, že k účasti na projektu ho oslovili studenti.
Děti malování očividně bavilo, i když některé zpočátku nevěděly, co vlastně nakreslit. Ale po poradě s odborníky jim pak šla práce pěkně od ruky.
„Uvítali jsme dnešní akci, při které se děti zabaví, a pobyt v nemocnici jim lépe uběhne. Výtěžek z dražby pak přidáme na náš účet. Nemocnice plánuje rozšíření našeho oddělení, takže finance použijeme k jeho vybavení,“ informovala vrchní sestra dětského oddělení KNTB Alena Pilušová.

Jídelna dětského oddělení se proměnila na malířský ateliér.

Maroš Chury pomáhá malým umělkyním s vybarvením karnevalových ryb.

Jak berušku barevně dokreslit, to poradil Marcel Hubáček.


28.11.2011
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn