Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

LR, PMG

LR, PMG

LR = lumbální radikulografie
PMG = peri – myelo – grafie

Jedná se o zobrazovací metodu, kdy se do Vašeho páteřního kanálu aplikuje kontrastní látka a následně se provádí rentgenové snímkování daného úseku páteře. Vyšetření mohou někteří pacienti vnímat nepříjemně. Bolestivost je vnímána stejně jako např. při aplikaci injekce.


Kdy se používá

Používá se za účelem převážně diagnostickým pro potvrzení či vyvrácení dané diagnózy. Nejčastější diagnózou, pro kterou se toto vyšetření provádí, je výhřez meziobratlové ploténky.


K čemu bude

Na rentgenových snímcích se zobrazuje páteř s postupně aplikovanou kontrastní látkou. Odhalí tak procesy těžko diagnostikovatelné pomocí jiných zobrazovacích metod.


Co je potřeba

Před vyšetřením je lépe provádět premedikaci. Je vhodné, pokud nemocný užívá nějaké léky na spaní, aby si i v předvečer vyšetření tyto léky užil. Je totiž důležité, abyste byl/a dobře vyspaný/á a odpočinutý/á. Vyšetření je založeno na odběru mozkomíšního moku (viz LP), následné aplikaci kontrastní látky a snímkování daného úseku páteře pomocí ionizujícího rentgenového záření. Také je důležité, aby lékař, který Vás poslal na tato vyšetření, znal dobře Vaše veškeré anamnestické údaje. Především však informace týkající se Vašich možných alergií a alergických reakcí. Po vyšetření je důležité dodržovat klidový režim na lůžku stejný jako po LP se zvýšeným příjmem tekutin.


Jak se připravit

Před vyšetřením je důležité, abyste byli dobře vyspaní a odpočinutí. Od půl noci nesmíte nic pít, jíst ani kouřit. Těsně před vyšetřením Vám bude aplikována injekce s lékem s protialergickým účinkem – Dithiadenem. Také Vám bude zavedena žilní linka. Lékař, který Vás odesílá k tomuto vyšetření, Vás řádně poučí a dá Vám podepsat informovaný souhlas – jedná se o dvě razítka ve Vašem dekurzu.


Jak vyšetření probíhá

Lékař – neurolog provede za asistence zkušené neurologické sestry lumbální punkci. Po odběru přibližně 2 ml mozkomíšního moku Vám bude následně aplikována kontrastní látka rozpustná ve vodě, která se do 30 minut vstřebává. Poté se provádí RTG snímkování, kdy se zobrazuje páteřní kanál a nervové kořeny. Po vyšetření budete za doprovodu sestry převezeni na lůžkovou část neurologického oddělení, kde po ulehnutí do lůžka musíte dodržovat 24 hodin klid na lůžku. Nesmíte již vstávat ani si sedat. Důležitý je zvýšený přísun tekutin. Strava Vám bude podána k lůžku. Očistu těla i vyprazdňování provádíte na lůžku vleže. Při nedodržení klidového režimu riskujete vznik tzv. postpunkčních příznaků, které se projevují např. velmi nepříjemnou bolestí hlavy, pocitem na zvracení, zvracením, závratí apod.


Kdy bude výsledek

Výsledek vyšetření Vám sdělí Váš ošetřující lékař na oddělení přibližně do 2 dnů.


Dostupnost vyšetření

Vyšetření se provádí na radiodiagnostickém oddělení KNTB, a. s., ve 2. patře „úrazové“ budovy.

Souhlas pacienta s vyšetřením
Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn