Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Lékaři v KNTB poprvé nahradili nefunkční třmínek v uchu novým materiálem NITINOL

26.8.2011

Středoušní implantát z nového materiálu NITINOL k nahrazení nefunkčního třmínku v uchu poprvé použili lékaři ušního-nosního-krčního (ORL) oddělení Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. S použitím protézky nové generace operovali v minulých týdnech čtyři pacientky s otosklerózou, která způsobuje nedoslýchavost. Po ORL klinice 1. LF UK Fakultní nemocnice v pražském Motole jsou tak druhým pracovištěm v ČR, na kterém byla tato novinka zkoušena.
„Při této operaci musíme implantát, který nefunkční třmínek nahradí, pod kontrolou mikroskopu připevnit na kovadlinku ve středním uchu. U starších typů implantátů se musí jeho fixační drátek umístit na kovadlinku a klíšťkami utáhnout, případně na kovadlinku nasunout speciální klip, který se kolem ní poté zacvakne. Při upevňování implantátu je tedy potřeba s ním i kovadlinkou manipulovat, což je rizikový okamžik celé operace – při neopatrném zacházení hrozí až zlomení či vykloubení kovadlinky, při příliš jemném naopak nedostatečné upevnění implantátu ke kovadlince. To způsobí jeho nefunkčnost a sluch se pacientovi nezlepší. 
Nový materiál NITINOL je sloučenina niklu a titanu, která má po zahřátí tvarovou paměť. Po prostém nasunutí konce implantátu na kovadlinku se speciálním nástrojem náhrada třmínku zahřeje, čímž dojde k jejímu samovolnému dotažení kolem kovadlinky. Při fixaci implantátu tedy není třeba použít jakékoli síly. Tím je ještě více než dříve minimalizována možnost, že při výkonu dojde ke komplikacím,“ vysvětlil výhody nového materiálu primář ORL Martin Světlík, který pacientky operoval.
Zmíněná operace podle něho trvá zhruba hodinu. „Sluchové zisky jsou po ní velmi dobré, obecně je úspěšnost více než devadesátiprocentní,“ řekl primář.
Otoskleróza je částečně dědičné onemocnění, které postihuje více ženy než muže. Vzniká při něm nová kost v oblasti ploténky třmínku ve středním uchu. Ta poté způsobuje omezení pohybu třmínku a tím zhoršení sluchu. „Téměř vždy je postižení sluchu oboustranné. Začínáme s operací horšího ucha a obvykle za rok operujeme i druhé ucho. Bez operace jinak dojde k postupnému zhoršení nedoslýchavosti. Chirurgickým zákrokem vyloučíme nutnost používat sluchadlo,“ uvedl primář. 
Primář Světlík se ušní specialitou, třmínkovou mikrochirurgií, zabývá jako jeden z mála v ČR. Středoušní chirurgie je - vedle onkologické chirurgie hlavy a krku a endoskopické chirurgie vedlejších nosních dutin - nosným programem oddělení ORL v KNTB. Lékaři zde dělají stejné spektrum výkonů jako ve fakultních nemocnicích. 
„Ročně provádíme celkem více než 2000 operací hlavy a krku všech typů. Například středoušních mikrochirurgických výkonů bylo vloni 215, z toho třmínkových náhrad 26. Letos za osm měsíců je to zatím 139 těchto operací a z nich bylo 18 třmínkových“, dodal primář.

26.8.2011
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn