Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Lékaři KNTB jako jediní v kraji vyšetřují tenké střevo pomocí kapslové enteroskopie

30.10.2012

Od letošního října začali gastroenterologové interní kliniky zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), vyšetřovat tenké střevo pomocí tzv. kapslové enteroskopie. Zlínští lékaři kapsli používají jako jediní v kraji, vyšetření se jinak provádí pouze ve fakultních nemocnicích. Ke kapslové enteroskopii přistupují v případě, když jiné způsoby vyšetření zažívacího traktu včetně endoskopie nezjistí příčinu potíží. Touto metodou už vyšetřili tři pacienty.

    
„Jde o moderní metodu, která zpřesňuje diagnostiku onemocnění tenkého střeva. Umožňuje zjistit jeho záněty, zdroje krvácení a vzácné typy nádorů. Vyšetření je zcela nebolestivé. Zjednodušeně řečeno – pacient spolkne speciální kapsli, ve které je miniaturní kamera. Ta snímá vnitřek tenkého střeva a obraz vysílá do záznamového zařízení, které má pacient připevněné na těle. Záznam pak prohlédneme jako film,“ vysvětlil vedoucí lékař gastroenterologie KNTB Vladimír Kojecký.

    
Vyšetření se dělá ambulantně. Den před vyšetřením pacient vypije speciální roztok k vyčištění tenkého střeva. K vyšetření přichází na lačno. V nemocnici mu připevní na tělo snímací přístroj s elektrodami a spolkne kapsli. Pak odchází domů a další den se snímač  sundá. Lékaři pak na základě záznamu vyhodnotí příčinu potíží. Spolknutá kapsle vyjde z těla pacienta stolicí.

    
„Jedna kapsle stojí kolem 10 tisíc korun a zdravotní pojišťovny vyšetření hradí až po předchozím schválení revizním lékařem,“ doplnil Kojecký   

    
Zlínským gastroenterologům se daří prosazovat
i v mezinárodním měřítku. S uznáním se setkala na  Evropském gastroenterologickém kongresu ve Španělsku práce o léčbě zažívacích poruch u diabetiků. Se zkušenostmi s časnou diagnostikou střevních zánětů vystoupili loni na největším celosvětovém kongresu Digestive Disease Week v Chicagu.

 

30. 10. 2012

Karla Havlíková

Tisková mluvčí KNTB

(Foto: hav)
 

    

MUDr. Vladimír Kojecký ukazuje speciální kapsli, v níž je miniaturní kamera.

    

Elektrody se záznamovým zařízením jsou připevněny na těle pacienta.

    
Snímek sliznice tenkého střeva jak jej vidí kapsle.
 

 Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn