Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Krajští zastupitelé se seznámili se stavem budov v areálu nemocnice Tomáše Bati

5.4.2019

S ohledem na množící se lživé zprávy se lékařská rada rozhodla ještě před pondělním hlasováním o výstavbě nové nemocnice v Malenovicích pozvat zastupitele Zlínského kraje na prohlídku areálu Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně. Při dnešní a včerejší prohlídce se tak zastupitelé seznámili s technickým stavem budov, z nichž velká část neodpovídá současným nárokům zdravotnického provozu nebo je na hranici své životnosti. Z pětačtyřiceti zastupitelů se dostavilo šest, kteří teď mají možnost informovat své kolegy o skutečném stavu budov.

„Nemocnice investuje každý rok desítky milionů do nákupu nových diagnostických přístrojů a dalšího vybavení, jakou jsou například moderní elektricky polohovatelná lůžka. To s sebou ale nese další náklady, kdy musíme nejprve vyřešit zastaralou elektroinstalaci v některých objektech, abychom nové vybavení mohli vůbec začít využívat,“ popsal Martin Nedbálek, vedoucí oddělení správy budov a energetiky zlínské nemocnice. „Dalším velkým nešvarem je, že například na jednotkách intenzivní péče v budovách interny a LDN vůbec není vzduchotechnika a chlazení je zde řešeno pouze klima jednotkami, což je však dle platné legislativy nepřípustné,“ doplnil.
 
Zastupitelé si prohlédli prostory chirurgického a interního pavilonu, které byly postaveny na konci sedmdesátých let a jejichž vnitřní prostory neprošly za čtyři desítky let žádnou zásadní rekonstrukcí. Navštívili také budovu LDN a porodnici, které byly vystavěny na začátku devadesátých let a jejichž stav je původní.
 
„Dnes jsem měl možnost podívat se do zákulisí nemocnice, kam se normální pacient nikdy nedostane, a to, co jsem viděl, jen umocnilo mé přesvědčení, že stavba nové nemocnice je nejlepší, nejlevnější a nejefektivnější možné řešení,“ sdělil přímo na místě zastupitel Pavel Karhan. „Další investice do stávajícího areálu KNTB by byly jen peníze vyhozené do kanálu. Jako předseda finančního výboru potvrzuji, že na přípravě studie se vykonal velký kus práce a z hlediska financování nemocnice považuji výstavbu nemocnice za reálně ufinancovatelný projekt," dodal zastupitel.

 
 
„Pracuji v nemocnici pětadvacet let, takže ještě pamatuji dokončení výstavby naší porodnice. Výsledky péče máme vynikající, ale prostorové a kapacitní podmínky už vůbec neodpovídají nárokům současné medicíny. Na lůžkových odděleních chybí klimatizace, v ambulantním provozu čekárny, aby pacienti nemuseli sedět na chodbách. Rekonstrukci budovy za chodu si vůbec neumím představit, dostáváme stížnosti už jen při dílčích úpravách na oddělení,“ podotkl Jozef Macko, který podle svých slov doufá, že zastupitelé projektu nové nemocnice dají zelenou. „Věřím, že k rozhodnutí přistoupí s vědomím, o jak důležitý projekt se jedná. Nejde o stavbu kina nebo stadionu, ale o nemocnici, která bude sloužit desítky let i jejich dětem a vnukům,“ doplnil primář.


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn