Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Krajská nemocnice zprovozní nové pracoviště dlouhodobé intenzivní péče

30.8.2011

Pracoviště dlouhodobé intenzivní péče (DIP) zprovozní od letošního září Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB), ve Zlíně. Stane se součástí anesteziologicko-resuscitačního oddělení a vyhrazeny má zatím prostory v 17. pavilonu nemocnice. Pacientům bude k dispozici zpočátku sedm lůžek, později jich bude 10. 
„Lůžka DIP jsou velmi důležitá pro pacienty, u kterých je zdravotní stav po kritickém onemocnění stabilizovaný, ale ještě se u nich neobnovila jedna nebo více ze životních funkcí. Takové pacienty teď budeme moci přímo z ARO nebo JIP umisťovat na pracoviště DIP, které jsme v naší nemocnici dosud neměli. Tím se dříve uvolní lůžka potřebná pro akutní případy. Nové pracoviště je personálně i přístrojově zajištěno,“ sdělil ředitel KNTB Bohuslav Škubal. 
Dodal, že lůžek DIP je ve Zlínském kraji nedostatek. „Vzhledem k tomu nás oslovila Všeobecná zdravotní pojišťovna, zda bychom o DIP měli zájem. Lze předpokládat, že pacientů vyžadujících delší intenzivní péči bude přibývat. Proto jsme začali pracoviště DIP budovat. Zajistíme tak lepší péči našim pacientům,“ řekl Škubal. Poznamenal, že KNTB je druhou nemocnicí ve Zlínském kraji, která má DIP. Dosud bylo jen 10 těchto lůžek v Uherskohradišťské nemocnici. 
„Dočasně jsme nové pracoviště umístili do 17. pavilonu. Ještě letos je v plánu komplexní rekonstrukce pavilonu 12 tak, aby vyhovoval potřebám DIP. Pracoviště tam bude mít podobu boxovému systému. Předpokládáme, že v lednu 2012 bychom mohli pracoviště DIP přestěhovat už do nových prostor, ve kterých však bude už 10 lůžek DIP,“ řekla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči KNTB Monika Dlesková.
Lůžka DIP jsou tedy určena pacientům, kterým průměrná ošetřovací doba na lůžku ARO nebo jednotky intenzivní péče nestačí k přechodu do standardních životních podmínek. 
„Nejčastěji se jedná o dospělé pacienty, kteří kromě základní diagnózy, jako je třeba chronické plicní onemocnění, těžké koronární a cévní příhody, pacienti po vážných úrazových stavech trpí řadou závažných komplikujících onemocnění a vyžadují dlouhodobou umělou plicní ventilaci. Ta je součástí komplexní léčby, která vede k obnovení schopnosti spontánního dýchání. Na DIP se postaráme o postupné odvykání pacienta od umělé plicní ventilace,“ uvedla příklad vrchní sestra ARO Terezie Koníčková.
Podle zahraničních údajů představuje počet lůžek dlouhodobé resuscitační a intenzivní péče asi 20 procent všech lůžek této úrovně: na čtyři lůžka akutní připadá jedno lůžko dlouhodobé (náklady na něj jsou asi o 40 procent nižší). Průměrná ošetřovací doba akutních lůžek typu ARO a JIP je zhruba šest dní. Pro dlouhodobou péči přesahuje průměrná ošetřovací doba 3 - 4 týdny.
„V zahraniční na ni navazuje intenzivní péče v zařízeních s dlouhodobou péčí typu LDN nebo intenzivní domácí péče. Když není zajištěna návaznost, umírají pacienti poměrně často do sedmi dnů po přeložení do standardní péče. I to dokládá důležitost zřizování lůžek DIP,“ uzavřel ředitel Škubal.

30.8.2011
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTBYoutube Facebook Twitter Instagram LinkedIn