Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

Krajská nemocnice dokončuje prostory pro přístroje do kardiologického centra

4.2.2011

Příprava prostor pro umístění druhé angiografické linky a RTG systému pro komplexní elektrofyziologická vyšetření, jež budou součástí kardiologického centra pro dospělé ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB), finišuje. Místo pro nové přístroje vybrala nemocnice v prvním nadzemním podlaží interní kliniky. Z původních kanceláří, školicí místnosti a části chodby vznikají pracoviště pro přístroje, místnost ovladovny, technická místnost a zázemí pro personál. Stavební práce zajišťuje zlínská firma Manag. Celkové náklady dosáhnou cca 14 milionů korun a hradí je Zlínský kraj.
„Na konci letošního února budou prostory připraveny pro montáž přístrojů. Do té doby řemeslníci položí novou podlahovinu, zajistí přívody elektřiny, klimatizaci. Dokončujeme pracoviště ovladovny, kam umístíme monitory a ovládání přístrojů ke sledování pacienta přes pozorovací okno. Nachystaná bude technická místnost, srdce angiolinky, s rozvaděči, chlazením pro přístroj,“ popsala práce vedoucí správy budov KNTB Lidie Hrušková.
S navážením technologií počítá nemocnice 7. března. „Nová kardiologická angiolinka bude sloužit k moderní léčbě infarktu myokardu. Její součástí bude také přístroj k fyziologickému měření hemodynamické významnosti stenóz. Jedná se o moderní způsob zhodnocení významnosti poklesu průtoku krve za zúženým místem v koronární tepně.
Druhá angiolinka bude sloužit pro komplexní elektrofyziologická vyšetření a doplní jej ablační jednotka určená k přesné specifikaci poruch srdečního rytmu a možnosti jejich odstranění,“ upřesnil vedoucí lékař kardiovaskulárního centra pro dospělé KNTB Zdeněk Coufal.
Statut kardiovaskulárního centra pro dospělé získala KNTB v prosinci 2009. K jeho přiznání musela splnit podmínky týkající se personálního a přístrojového vybavení.
„Personálně máme centrum zajištěno. Přístrojově je budeme postupně vybavovat. Věstník ministerstva zdravotnictví přesně stanovuje, jak má být kardiocentrum vybaveno. Nás čeká pořízení celkem 22 přístrojů v celkové hodnotě bezmála 60 milionů korun,“ sdělil ředitel KNTB Bohuslav Škubal. Připomněl, že finance ve výši 51 milion korun na pořízení přístrojů získala nemocnice formou dotace z Evropského fondu pro regionální rozvoj. Zbývající částku hradí Zlínský kraj.
„Vznik kardiovaskulárního centra výrazně zvýší počet ošetřených kardiologických pacientů. Lidé s nemocemi srdce nebudou muset jezdit k některým vyšetřením do nemocnic třeba v Olomouci nebo Brně, jak je tomu dosud. Kromě téměř 10 let prováděných vyšetření koronárních tepen a léčby jejich zúžení včetně akutních zákroků u srdečního infarktu budeme moci nově dělat například detailní vyšetření poruch srdečního rytmu a jejich léčbu, implantaci novějších druhů kardiostimulátorů a kardioverterů – defibrilátorů. Také nový echokardiograf s nejmodernější 3D jícnovou sondou umožní precizní hodnocení srdečních a chlopenních vad. Jednoznačně se tedy jedná o zajištění lepší péče o naše pacienty,“ doplnil ředitel Škubal.


Příprava místnosti pro vyšetření pacientů. V ovladovně za pozorovacím oknem (uprostřed) budou umístěny monitory a ovládání přístrojů ke sledování vyšetřovaných pacientů.


Stavební práce na přípravě prostor k umístění přístrojů pro kardiocentrum finišují.

4.2.2011
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn