Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

KNTB získala dotaci na onkocentrum, pořídí nové přístroje a zlepší tím péči o pacienty

10.12.2013

Dotaci ve výši 81.675.991 korun získala zlínská Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB) z Evropského fondu pro regionální rozvoj na projekt „Modernizace a obnova přístrojového vybavení komplexní onkologické péče KNTB Zlín II“. Pro Komplexní onkologické centrum (KOC) pořídí nové přístroje jako obnovu za stávající a přístroje, které KOC dosud nemá k dispozici. Jedná se celkem o 20 přístrojů v hodnotě téměř 96 milionů korun. Dotace EU činí 85 % částky, zbývajících 15 % financuje Zlínský kraj, neboť projekt je zpracován na základě požadavků Integrovaného operačního programu.

„Díky dotaci ušetříme vlastní zdroje, což přispěje ke stabilizaci nemocnice. Chceme KOC vybavit zdravotnickými prostředky se zaměřením hlavně na zlepšení diagnostiky nemocí a invazivních zákroků u pacientů. Počítáme však také s modernizací vybavení laboratoří a radioterapie. Zvýšíme tak standard vybavení, bezpečnosti a kvality zdravotní péče o onkologicky nemocné pacienty,“ sdělil ředitel KNTB Pavel Calábek.

KNTB počítá například s technickým vylepšením současného lineárního urychlovače a obnovou plánovacího systému pro radioterapii. Lineární urychlovač je nyní v provozu 12 hodin denně, ošetří každý den okolo 60 pacientů, což představuje asi 300 ozářených polí (tj. míst, která je třeba ozářit).

„Kapacita přístroje je nyní naplněna. Při výměně kolimačního („stínícího“) systému, která je součástí modernizace přístroje, dojde ke zkrácení času vlastního ozáření a tím ke zvýšení kapacity přístroje. Nové technické řešení navíc výrazně zkvalitňuje proces ozáření, snižuje množství záření pronikajícího kolimačním systémem, a tak dále snižuje radiační zátěž zdravých tkání a pacienta,“ informoval primář onkologického oddělení Milan Kohoutek.

Nové přístroje by měla dostat také oddělení nukleární medicíny, plicní, zobrazovacích metod, patalogicko-anatomické, hematologicko-transfuzní, lékařské mikrobiologie, gynekologicko-porodnické, chirurgické, anesteziologicko-resuscitační, klinické biochemie a centrální operační sály. V rámci obnovy se jedná mimo jiné o digitální C-rameno, analyzátor krvinek, skiagrafický přístroj nebo pojízdné digitální rentgeny. Mezi přístroji, které KNTB dosud nemá, to bude například 3D endoskopická sestava nebo ultrazvukový přístroj s možností pooperačního zobrazení nebo automatický koagulometr.

Komplexní onkologické centrum KNTB bylo zřízeno rozhodnutím Ministerstva zdravotnictví ČR (Věstník MZ ČR 6/2006). KNTB je jediným pracovištěm se statutem komplexního onkologického centra ve Zlínském kraji. Zahrnuje následující pracoviště KNTB: onkologické oddělení, radiodiagnostika, nukleární medicína, gastroenterologie, oddělení plicní, kožní, hematologicko-transfuzní, chirurgické, neurochirurgické, gynekologicko-porodnické, ústní, čelistní a obličejové chirurgie, ORL (ušní, nosní, krční), ortopedické, patologicko-anatomické, klinické biochemie a lékařské mikrobiologie.

10. 12. 2013
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB


Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn