Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

KNTB se zapojila do projektu zaměřeného na ochranu pacientů před poškozením

29.1.2014

   Se zpracováním projektu zaměřeného na ochranu pacientů před poškozením (Project Hope a program Nil Nocere) začala loni zlínská Krajská nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB). Projekt je zaměřen na prevenci a snížení počtu medikačních pochybení, mezi která patří například nepodání léku pacientovi v určenou dobu, podání špatného léku apod. Na vypracování projektu pracuje tříčlenný tým, v kterém je zastoupena pracovnice  managementu kvality nemocnice, zdravotní sestra a lékařka. 
   „Na základě porovnání s jinými nemocnicemi České republiky víme, že i u nás dochází k medikačním pochybením nebo situacím, které jsou označovány jako ‚skorochyba‘. To znamená k situacím, kde hrozilo, že k takovému pochybení dojde. Chybí však přesnější data o tom, jak často k tomu dochází a za jakých podmínek. Cílem našeho projektu je v prvním kroku přimět zdravotnický personál, aby pravdivě hlásil vznik medikačního pochybení “ řekla lékařka interny KNTB Jana Malegová, členka týmu.
   Projekt je zaměřen na lékaře, zdravotní sestry, ale i na ostatní personál, který přichází do styku s léčivými přípravky a jejich práce nějakým způsobem ovlivní podání léku. Například na farmaceuty nebo laboranty.
   V druhém kroku by měla být nahlášená medikační pochybení či skoropochybení  vyhodnocována tak, aby vedla ke vzniku preventivních opatření, která by v budoucnosti bránila opakování tohoto pochybení.
   „Od projektu od začátku očekáváme zvýšení bezpečnosti pacientů v naší nemocnici a zvýšení kreditu nemocnice v očích veřejnosti,“ uvedla staniční sestra Aneta Horáková, další členka týmu. 
   Již od léta 2013 jsou nově nastupující zaměstnanci s projektem seznamováni. „Na rok 2014 připravujeme motivační akce, kterými chceme přimět kolegy, aby hlásili stávající události a současně přicházeli s preventivními opatřeními. Oddělení, které navrhne nejzajímavější podnět k identifikaci rizikových situací nebo jejich řešení, bychom rádi odměnily i určitou finanční částkou, na kterou bychom chtěly získat zdroje od organizace Project Hope splněním jejich podmínek vypracování projektu. Od ledna 2014 postupně o projektu blíže informujeme stávající zaměstnance všech oddělení nemocnice, a to jak na schůzích jednotlivých oddělení, tak prostřednictvím nemocničního intranetu“ sdělila Helena Fremlová, třetí koordinátorka projektu.  
   „Projekt je naplánován na celý rok 2014, k jeho závěru plánujeme vyhodnocení efektivity a zahájení druhého roku, a tedy zavádění preventivních opatření,“ doplnila Malegová.
   Pilotní program v oblasti bezpečí pacientů - Nil Nocere - Ochrana pacientů před poškozením byl zahájen v roce 2010 a zakončen v dubnu 2012. Absolvovaly ho čtyřčlenné týmy z 16 nemocnic z ČR. V průběhu programu vytvořili účastníci projekty zaměřené na oblast bezpečí pacientů v jejich nemocnicích. V současné době se projekty zavádějí do praxe. V dubnu 2013 byl zahájen druhý ročník programu Nil Nocere, na kterém se účastní i KNTB. 
   Project HOPE je organizace, která působí v ČR od roku 1991, původně jako pobočka americké nadace The People-to-People Health Foundation, Inc – Project Hope. Od roku 1999 je registrována jako obecně prospěšná společnost. Její hlavní činností je organizování vzdělávacích programů pro pracovníky ve zdravotnictví jak v ČR, tak v dalších zemích v Evropě. Od začátku svého působení se Project HOPE v ČR věnoval vzdělávání v oblasti paliativní péče, nádorového onemocnění prsu, zdravotnického managementu.
 

29. 1. 2014
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTBYoutube Facebook Twitter Instagram LinkedIn