Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

KNTB má novou hybridní kameru, zvýší diagnostické možnosti

18.4.2013

Novou hybridní kameru SPECT/CT má od konce letošního února oddělení nukleární medicíny (ONM) ve zlínské Krajské nemocnici T. Bati, a. s. (KNTB). Hybridní kamera zvýší kapacitu a diagnostické možnosti ONM. Stála téměř 16 mil. Kč vč. DPH a nemocnice ji pořídila z vlastních zdrojů. Dosud novou kameru využívali lékaři ONM ve zkušebním provozu, dnes byla za účasti hejtmana Zlínského kraje Stanislava Mišáka slavnostně uvedena do běžného provozu.

„Hybridní zařízení je zcela novou vyšetřovací technikou v naší nemocnici. Má výrazně lepší parametry než dosud užívané přístroje na oddělení nukleární medicíny. Zpřesní práci lékařů, pro pacienty je výhodnější jednodušší vyšetření. Nákup přístroje je dalším dokladem naší snahy zajišťovat nejmodernější medicínské vybavení a tím také lepší péči o naše nemocné,“ sdělil ředitel KNTB Bohuslav Škubal.

Jednou z částí přístroje je gamma kamera, kterou lze používat i samostatně. „Gamma kamera má mnohem lepší parametry než staré zařízení. Tím se výrazně zvětšuje kapacita našeho oddělení, což má mimo jiné vliv především na objednací dobu na jednotlivá vyšetření,“ řekl primář ONM KNTB Jaromír Bernátek.

Hybridní kamera má podle něho velkou výhodu v možnosti kombinovat anatomické (CT) a funkční (SPECT) vyšetření. „Přístroj je schopen přesně anatomicky lokalizovat poruchu funkce nebo metabolizmu. Tyto údaje získáme prakticky současně a pomocí počítače poté dochází k jejich ‚hybridizaci‘, tedy obrazovému překrytí. Takto získané informace jsou pak velkým diagnostickým přínosem pro prakticky všechny klinické obory, zvláště pro onkologii, neurologii, kardiologii, urologii a pediatrii. Výhodou pro pacienta je získání výsledku SPECT i CT vyšetření při jedné návštěvě,“ zdůraznil primář.

Hybridní kamera je nezbytným předstupněm zavedení jedné z nejmodernějších diagnostických metodik současnosti – PET/CT – v KNTB. „PET/CT diagnostika je pro pacienty Zlínského kraje nezbytná zejména v souvislosti s činností Onkologického centra v KNTB,“ řekl primář Bernátek.

ONM v KNTB patří dlouhodobě ke špici tohoto oboru v ČR. Podílelo se a podílí na zavádění řady nukleárně-medicínských vyšetření do klinické praxe. Oddělení je známo svojí bohatou přednáškovou a publikační činností, je významným pracovištěm školicím a výzkumným. V současnosti se specializuje například na diagnostiku hormonálně aktivních tumorů (nádorů) a diferenciální diagnostiku demencí (Alzheimerova nemoc apod.). Ročně oddělením projde cca 5,5 – 6 tisíc pacientů.

Nukleární medicína je moderní lékařský obor používající k diagnostice a terapii chorob zavedení radioaktivních látek (radiofarmak) do těla nemocného. Patří mezi tzv. funkční diagnostické metody, protože je schopna podat informace o funkci jednotlivých orgánů nebo orgánových systémů, o změnách metabolizmu či rozmístění buněčných receptorů. S výhodou je využívána např. v diagnostice nádorů, zánětů, poruch prokrvení srdce či mozku atd.

18. 4. 2013
Karla Havlíková
tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)

    

Primář oddělení nukleární medicíny MUDr. J. Bernátek představuje novou hybridní kameru.

    

O způsobu vyšetření pacienta pomocí gamakamery informoval prim. MUDr. J. Bernátek také hejtmana Zlínského kraje MVDr. St. Mišáka (vlevo) a ředitele KNTB MUDr. B. Škubala, CSc.
Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn