Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací
Souhlasím

ARCHIV TISKOVÝCH ZPRÁV

KNTB má moderní typ SPECT gamakamery, zvýší komfort pro pacienty

10.12.2014

Moderní typ dvouhlavé SPECT gamakamery GE Discovery NM630 zavádí do provozu oddělení nukleární medicíny zlínské Krajské nemocnice T. Bati, a. s. (KNTB). Přístroj za 9,680 miliónu korun získalo oddělení v rámci dotací pro Onkologické centrum KNTB.

„Nová gamakamera umožní provádět veškerá vyšetření klasické nukleární medicíny, tedy s výjimkou PET. Disponuje pokročilým softwarem a bude přínosem pro prakticky všechny lékařské obory, zejména pro onkologii, ale i pro kardiologii, neurologii, psychiatrii, interní lékařství či chirurgii. Sofistikovaný hardware značně zvýší také komfort pro pacienty,“ řekl primář oddělení nukleární medicíny KNTB Jaromír Bernátek.

Gamakamera je jedním z 18 přístrojů, kterými bude s přispěním evropské dotace modernizováno Komplexní onkologické centrum KNTB. „Některé přístroje už v nemocnici máme, ostatní formou veřejných zakázek vybíráme. Všechny budou vybrány v termínu. Chtěl bych tím uvést na pravou míru dezinformace, které se objevily v některých médiích,“ sdělil ředitel KNTB Pavel Calábek.

Nukleární medicína je moderní lékařský obor používající k diagnostice a terapii chorob zavedení radioaktivních látek (radiofarmak) do těla nemocného. Na rozdíl od anatomických zobrazovacích metod, jako je například CT nebo magnetická rezonance, podávají metody nukleární medicíny zejména informace o funkci jednotlivých orgánů nebo orgánových systémů. Umožňují například hodnocení prokrvení životně důležitých orgánů jako je mozek nebo srdeční sval, posuzují metabolismus, zánětlivé změny a rozložení buněčných receptorů a dovolují tak zobrazení až na molekulární úrovni.

Oddělení nukleární medicíny KNTB patří dlouhodobě ke špici tohoto oboru v ČR. Podílelo se a podílí na zavádění řady nukleárně-medicínských vyšetření do klinické praxe. Je významným pracovištěm školicím a výzkumným. V současnosti se specializuje například na diagnostiku hormonálně aktivních tumorů (nádorů) a diferenciální diagnostiku demencí (Alzheimerova nemoc apod.). Ročně oddělením projde cca 5,5 – 6 tisíc pacientů.

10. 12. 2014
Karla Havlíková
Tisková mluvčí KNTB
(Foto: hav)

Nová SPECT gamakamera v oddělení nukleární medicíny.Youtube Facebook Twitter Instagram LinkedIn